„Mõõdukas kasv oleks alati parem“

SRC Groupi juht tõdeb, et Eesti ettevõtted on väga tundlikud välisturgude kõikumise suhtes.  Foto: Andras Kralla
Kristel Härma • 31. mai 2017 kell 10:31

Eesti ettevõtteid mõjutab tugevalt välisturgude kõikumine, mistõttu ei pruugi suur majanduskasv olla niivõrd hea märk, arvab laevaehitus- ja remondiettevõtte SRC Groupi juht Hannes Lilp.

SRC Groupi juht Hannes Lilp ütles, et Eesti nii pluss kui ka miinus on, et meie ettevõtted on kõik ikkagi väikesed. „Igasugune suurem turu kõikumine või suuremad tellimused välisturgudelt võivad hetkeliselt viia numbrid üles, mis ongi positiivne. Loodetavasti selliseid asju tuleb rohkem ja stabiilsemalt kõikidesse ettevõtetesse," sõnas ta ja lisas, et paraku käivad tellimuste mahud üles-alla.

Ta tõdes, et suured kasvud ei pruugi teinekord olla kõige paremad. „Mõõdukas kasv oleks alati parem, aga midagi ei ole teha, selline on meie keskkond,“ sõnas Lilp.

Lilpi sõnul on kõik nende peamised ekspordipartnerid, nagu Soome ja Rootsi, taastunud ja liiguvad kasvavas suunas edasi. „Oleme ise ka optimistlikud ja kui midagi suurt ei juhtu turul, vaatame ikkagi kasvunumbreid ja arendame ettevõtet praegu suhteliselt julgelt edasi. See on meie tänane peegelpilt keskkonnast."

Tuleb julgeda riskida

Lilp näeb, et ettevõtetel on tekkinud kindlustunne ja julgus investeerida, kuid paljudel on ikkagi meeles 2007.-2009. aastate rasked ajad. „Kogu aeg on teadmine kuskil kukla taga olemas, et tuleb olla ettevaatlikum. Arutut julgust ja investeerimist, nagu tol ajal ilmselt paljudel oli, ei ole.“

Ta lisas, et siiski on inimestel mälud lühikesed ja halvad asjad unustatakse, kuid ettevõtluses peabki olema ka üle keskmise optimist ning tuleb riske võtta. „Vastasel juhul mitte midagi ei juhtu ja majandus ei kasva ja ei arene ka, kui kõik riskid proovida alati ära maandada.“

Lilp ütles, et tulevikku ta ennustada ei oska, aga mõõdukas ettevaatus on tema arvates kindlasti teretulnud. Edulugude sündimiseks peab aga samas riskima.

Valitsuselt ootaks ta rohkem stabiilsust. „See, mis täna toimub, ei ole kindlasti mitte hea ettevõtluskliimale üleüldiselt, rääkimata välisinvestoritest, kes seda ka kõrvalt näevad,“ tõdes Lilp ja ütles, et välisinvestoritele ei ole valitsuse pidevad maksumuudatused hea toon.

Hetkel kuum