Kohus mõistis arveveski juhi süüdi

Ringkonnakohus ei leevendanud Ida-Virus tegutsenud arvevabriku juhi karistust.  Foto: PantherMedia/Scanpix
Marge Väikenurm • 18. juuni 2017 kell 21:01

Ida-Virumaa arvevabriku juht Andrei Leppik mõisteti süüdi ka teises kohtuastmes. Kokkuleppest prokuratuuriga ta keeldus.

Viru ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Margus Gross rääkis, et tegemist oli mahuka kriminaalasjaga. „Leppikute süüdistus on viimane tükk suuremast puslest,“ kirjeldas Gross.

Viru ringkonnaprokuratuur esitas Andrei Leppikule süüdistuse selles, et tema kontrolli all äriühingud pakkusid ettevõtetele alates 2014. aastast arvevabriku teenust.

Keeldus kokkuleppest

Kriminaalasjas sai enamik süüdistatavaid karistuse kokkuleppemenetlusega. Vaid Andrei Leppik ja Anastassia Leppik ja nendega seotud ettevõte Terrasport valisid võistleva kohtumenetluse ja on nüüd kahes kohtuastmes süüdi mõistetud.

Süüdistuse järgi legaliseerisid Leppikud kuritegeliku ühenduse poolt 2014. aastal  toimepandud maksupettuste tulemusel saadud kriminaaltulu. Ehk siis kasutas Terraspordi soetamisel ja selle majandustegevuse - Jõhvi linna jõusaali rajamise - rahastamiseks kuritegudest saadud kriminaaltulu.

Esimese astme kohus mõistis läinud novembris 37aastase Leppiku süüdi maksupettustele kaasaaitamises, maksupettuste toimepanemise kaasaitamisele orienteeritud kuritegeliku ühenduse juhtimises ning rahapesus.

Kohus karistas Leppikut seitsme aasta pikkuse vangistusega ja mõistis rahapesus osalemises süüdi ka Anastassia Leppiku ning ettevõtte Terrasport. Anastassia Leppikule mõisteti karistuseks kaheaastane tingimisi vangistus kaheaastase katseajaga ning Terraspordile rahaline karistus 4000 eurot.

Ringkonnakohus karmim

Kui maakohus mõistis kuritegeliku ühenduse organiseerijale Andrei Leppikule karistuseks vangistuse ja vähendas esitatud süüdistuse mahtu, siis ringkonnakohus mõistetud karistust ei muutnud, rahuldas täies mahus prokuröri apellatsiooni ja tunnistas põhjendatuks süüdistuse selle algses mahus.

Maakohtus leidis tõendamist, et Andrei Leppiku loodud kuritegelikku ühendusse kuulus kolm inimest. Ringkonnakohus leidis aga, et kuritegeliku ühenduse liikmete seas oli veel kuus isikut.

Andrei Leppikult ja Terraspordilt mõisteti maakohtus konfiskeerimise asendamisena välja kokku ligi 54 000 eurot. Ringkonnakohus aga laiendas konfiskeeritud varade ringi.

Margus Gross ütles, et kriminaaltulu konfiskeerimine on prokuratuuri kindel põhimõte, eriti maksu- ja majanduskuritegudes. „Selle otsusega on edastatud oluline sõnum: riik võtab kriminaalsel teel saadud tulu kurjategijatelt ära.“

Süüdistuse esitanud Viru ringkonnaprokuröri Rita Hlebnikova sõnul on tegemist suure töövõiduga, kuna maksupettustega Ida-Virumaal tegutsenud kuritegelik ühendus sai likvideeritud. Hlebnikova lisas, et asja õnnestus kiiresti menetleda tänu maksu- ja tolliameti uurimisosakonna Ida talituse töötajatele.

Ringkonnakohtu otsuse saab vaidlustada kuu aja jooksul.

Hetkel kuum