Tere võlausaldajad tahavad uuelt omanikult oma raha

Foto: Raul Mee
Mari Mets • 5. juuli 2017 kell 21:01

Tere võlausaldajad on vastakatel seisukohtadel, kas neil õnnestub Maag Grupile kuuluvalt Terelt oma võlad kätte saada.

Eile teatas Maag Grupp Tere ja Farmi piimatööstuste liitumisest. Tere nõukogu esimees Katre Kõvask lubas eilsel pressikonverentsil, et Tere hakkab võlausaldajatele vanu võlgu tagasi maksma kohe, kui kohus saneerimiskava kinnitab. Tere püüdvat teha seda võimalusel isegi kiiremini, kui kava ette näeb.

Kuigi Tere ja Farmi liitumisel on tekkimas Eesti piimatööstusesse uus suur jõud, ei veena need lubadused Viljandimaa piimatootjat Toivo Tengi, kelle OÜ-le Saimre on Tere võlgu 188 000 eurot ja Terele piima müüma poleks ta endiselt nõus, sest vana võlg on ikka tasumata ja aasta lõpuni on kõik lepinguid nagunii juba olemas.

Kuivajõe Farmeri osanik ja Tere võlausaldaja Urmas Põlluaas on Tere tuleviku suhtes optimistlik.  Foto: Andres Haabu
Toivo Teng,, Tere võlausaldaja

Kui meil muud rõõmu ei ole, siis advokaatidele maksame ikka edasi.

Eesti piimatootjat keeruline enda poolele meelitada

“Tere jääb ikka samaks juriidiliseks kehaks, see ei muuda midagi. Meile ei mõju see mitte kuidagi, ei positiivselt ega negatiivselt. Ma pole praegu nii pessimistlik, et ei looda mitte midagi Terelt tagasi saada. Kui muud rõõmu ei ole, siis advokaatidele maksame ikka edasi. Loobunud me ei ole,” lausus Teng.

Farmi juhi Valdis Noppeli lootuste kohta, et Eesti piimatootjad soovivad taas müüa oma piima pigem Terele kui välismaale, vastas Teng nii: „Kummardan nende optimismi ees. Kui võlad jäävad üles, siis on minu meelest ikka väga raske kusagilt lisapiima juurde saada.“

Tere saneerimisele oli Teng algusest peale vastu. „Mingi jutt isegi oli, et kuidas oleks tulevikus piimaga. Me ütlesime kohe, et makske kõigepealt raha ära, enne pole mõtet sel teemal isegi arvamust avaldama hakata. Me oleme Tere vastu omakorda pankrotiavalduse sisse andnud.“

Samas märkis ta, et kui Tere tahab oma tootmist jõuliselt laiendada, siis saavad nad ehk loota Farmile müüdavale piimale. „Nemad pole ju ämbrisse astunud, eks selle kaudu ehk annab ka kuidagi mahte suurendada.“

Eriti hapu on Tengi sõnul olukord siis, kui kuulutatakse välja, et saneerimiskava alusel ei rahuldatagi võlausaldajate nõudeid. „Ja ega meid see viie- või kümneaastane saneerimine ka ei rahulda, mida Kruuda läbi proovis viia. Me oleme juba piisavalt oodanud.“

Teine vaade: optimismi jagub

Urmas Põlluaas, Terelt 400 000 eurot ootava OÜ Kuivajõe Farmeri osanik hääletas juba varem Tere saneerimiskava poolt ja ütleb, et pole oma raha tagasi saamise suhtes skeptiline.

„Me poleks oma poolthäält andud saneerimisele, kui Tere veel omaette majandas. Toetasime saneerimist ka siis ja praegu optimismi veel jagub,“ ütles Põlluaas.

Kuivajõe Farmer on müünud kogu aeg Terele piima edasi ja lubab seda jätkata. Ometigi ootab ka Põlluaas saneerimiskava kinnitamist, et nõudeid hakataks rahuldama.

„Eks nüüd tuleb uus maksegraafik, varem oli see meil olemas. Ma usun, et sel aastal midagi juba liigub. Vaevalt seal väga suuri muutusi tuleb, sest ega sel saneerimiskaval olnud häda midagi,“ sõnas Põlluaas.

Hetkel kuum