• Jaga lugu:

  Eesti krüptoraha sündi saadavad kahtlused

  Krüptoraha vaimustuse tuules on hakanud end aktiivselt turundama "Eesti oma krüptoraha" dagcoin. Võrkturunduse abil liitujaid värbav skeem ei müü liitujatele aga krüptoraha, vaid koolituspakette.

  Dagcoini looja ja juhi Nils Grossbergi sõnul saavad koolitussüsteemi juurdepääsu ostnud inimesed võimaluse saada kingitusena kaasa nende virtuaalmündid.
  "Dagcoin ei soovi teha järjekordset krüptorahaprojekti väikesele grupile, kelleks on krüptorahaga spekuleerijad ja arvutispetsialistid, kes tegelevad kaevandusega. Eesmärk on luua esimene krüptoraha, mis on suuteline olema igapäevase maksevahendi eest," rääkis Grossberg. Tema kinnitusel on tehnoloogia poolest dagcoinil selleks kõik eeldused olemas.
  Blokiahela tehnoloogiat see krüptoraha ei kasuta ja toimib hoopis DAG-ahelal, mis krüptoraha eksperdi ja Eesti Krüptoraha liidu juhatuse liikme Asse Sauga sõnul ei anna järgi turvalisuses, kuid võimaldab teha rohkem ja kiiremaid ülekandeid kui blokiahelal põhinevad krüptorahad. Sauga oli ka ise Dagcoini tehnilise arenduse käivitamise juures. "Juhtisin mõnda aega arendust ja aitasin kokku panna tehnilise platvormi ning peamise funktsionaalsuse. Täna olen pigem väline nõuandja ja konsultant," selgitas ta oma seotust Dagcoiniga.
  Müüvad koolitusi
  Pakette saab Dagcoini turundusmaterjalidest saada oleva info põhjal osta väärtuses 20 dollarit kuni 25 000 dollarit, millega ostad koolitusi. Paketti ostes kingituseks saadud müntidega saad kaubelda pärast kaheksa kuu möödumist. Igal nädalal teenid enda portfellile kolm protsenti lisa.
  Koolitusteks, mida on müüdud rohkem kui 49 000 euro eest, on nad loonud Dag University. Grossberg ütles, et see ei ole krüptoraha arendaja, vaid koolitussüsteemi väljatöötaja. Koolituste seas pakutakse näiteks enda arendamist müügi ja psühholoogia alal. Grossberg sõnas selle kohta, et hea suhtlemisoskus tuleb kasuks nii kodus, tööl, kui ka vabal ajal. "Müük on muutunud osaks meie igapäevaelust. Tänapäevane haridussüsteem aga kahjuks ei anna teadmisi ei suhtlemise ega müügivaldkonnast. Veelgi huvitavam on, et raha teemadel on koolisüsteem väga puudulik, kuigi just viimane on teema, mis puudutab meid kõiki. Tekivad küsimused: Miks on see nii? Kellele on see kasulik?"
  Koolituspakettide müümine sarnaneb aga OneCoinile, mis on mitmes riigis püramiidskeemina uurimise all. Ka võrkturundusskeeme analüüsiv veebikülg behinmlm.com on toonud esile Dagcoini sarnasuse OneCoiniga. Oluline on selle juures ka asjaolu, et Nils Grossberg reklaamis enne enda loodud krüptoraha just OneCoini. Ka Dagcoini turundaja Veiko Huuse on väidetavalt olnud erinevate püramiidskeemidega seotud.
  Kahtlastest krüptorahaskeemidest on Äripäev viimasel poolaastal korduvalt kirjutanud. Loe lähemalt OneCoinist ja Nanoclubist.
  Dagcoini turundaja Veiko Huuse tutvustab krüptoraha Aasias. Sel fotol on ta jõudnud Filipiinidele.Foto: Instagram

  Müüakse koolitusi, aga müügijutt räägib krüptorahast

  Võrkturundusskeemides müüakse neid "münte" tavaliselt tõesti mingite koolituspakettidena ja põnevate lepingutega, mis tekitavad segaduse, et kas sa ikka oled klient, keda Tarbijakaitseamet vaidlustes aidata saab või mitte.

  Dagcoin OÜ on registreeritud Nils Grossbergi nimele, kes tundub töötavat näost-näkku müügimehena ja ei paista omavat ei krüptovaluuta ega progemise tausta. Ettevõtte asukoht on samuti külakeses Tartumaal, ettevõte on asutatud kolm kuud tagasi. Nils Grossbergi nimi hüppab üles ka kui üks tegijamaid OneCoini promojaid.

  Lisaks ka koduleht, kus igasugune info puudub, mis viitab taaskord sellele, et müüki tehakse üks-ühele kohtumistega või üritustega, nagu teistegi sarnaste petuskeemide puhul.

  Kuna antud juhul müüakse koolituspakette, mitte krüptovaluutat, aga müügijutt räägib krüptovaluutast, siis ütleks, et järjekordne OneCoin, NanoCoin jne coinide suguvõssa kuuluv petuskeem on siin haudumisel. Krüptovaluutaga ei paista hetkel küll mitte midagi pistmist olevat.

  Taavi Pertman,
  investor ja RahaFoorumi eestvedaja
  Tembeldati püramiidskeemiks
  Geenius.ee tegi Finantsinspektsiooni püramiidskeemi kirjelduse põhjal järelduse, et Dagcoini saab püramiidskeemiks nimetada. Nii Grossberg kui ka Sauga vaidlevad sellele vastu. Sauga ütles, et püramiidskeemi silti on väga lihtne esialgu tundmatutele süsteemidele külge kleepida. "Bitcoini kohta hoiatati samuti ja arvati ekslikult, et tegemist on püramiidiga. Võimalik, et FI-l pole olnud kas ressurssi või pole pidanud nad vajalikuks Dagcoini olemusse sügavamalt sukelduda."
  "Püramiidskeemil on oma väga konkreetsed ja kindlad tunnused. Esiteks puudub püramiidil konkreetne toode. Dagcoinil on tooteks koolitused," jätkas Sauga. Ta lisas, et teiseks toimub püramiidi puhul süsteemiga esimeste liitujate rikastumine järgmiste arvelt. Dagcoini puhul ei ole tema kinnitusel selline rikastumine võimalik, sest see kasutab binaarset võrkturunduse valemit.
  Sauga ütles ka, et püramiidskeemid on suletud ja kinnised süsteemid, sest varjatakse asja olemust. Dagcoinil on aga tema sõnutsi kogu tehniline arendus avatud koodiga, läbipaistev ja detsentraliseeritud, nagu Linux või Bitcoin. "See tähendab seda, et iga isik, kes vähegi koodi loeb, saab järgi vaadata, kuidas süsteem täpselt toimib ning soovi korral arendusele ka kaasa aidata."
  Grossberg esitas Saugaga samad põhjendused, miks Dagcoini püramiidskeemi alla liigitada ei saa.
  Dagcoini looja ja tegevjuht Nils Grossberg.Foto: Dagcoini kodulehekülg

  Miks te OneCoinist lahkusite?

  Vastab Nils Grossberg:

  OneCoiniga läksid teed lahku juba enam kui aasta tagasi, kuna ettevõtte liidritelt saadud lubadused jäid täitmata ja pole siiani neid lubadusi täidetud. Kõige enam häiris mind aga küsimus, kas OneCoinil on üldse krüptoraha olemas ja kas liigutakse "õiges" suunas või on tegemist pettusega. Ma usun, et mõistate, et kui tekivad sellised kahtlused, pole võimalik projektiga enam jätkata.

  Oma valuutat ootad kaheksa kuud
  Dagcoini juures on huvitav nüanss ka see, et pärast koolituspaketi ostu esimesed kaheksa kuud sa oma virtuaalvaluutat veel kasutada ei saa. Grossberg selgitas, et Dagcoinil on vaja aega selleks, et ehitada välja infrastruktuur.
  "On vaja teha palju tööd selle nimel, et dagcoine kui maksevahendit aktsepteeriks mitmed ettevõtted sihtriikides. See annab aluse ka dagcoini enda väärtuse kasvule ja krüptoraha kui maksevahendi laialdasemale levikule," rääkis ta. Grossberg lisas, et nad tahavad ka, et inimesed selle aja jooksul end võimalikult palju krüptoraha teemaga kurssi viiksid. "Selle motivatsiooniks ongi Dagcoin OÜ poolt antavad lisamündid."
  Grossberg märkis ka, et esimesed mündid on kliendid juba enda e-rahakotti kandnud ja sellega on ettevõte igasuguse kontrolli nende müntide üle kaotanud. "Viimane on aga krüptoraha üks eesmärke: anda inimestele tagasi kontroll nende enda raha üle. Seda raha ei kontrolli peale isiku, kes seda omab, mitte keegi teine!"
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Personalijuht: ainult kaugtöö toob negatiivsed tagajärjed
See, et valdav osa ettevõtetest tuli kriisi ajal kaugtöö režiimiga edukalt toime, ei tähenda, et see ongi ideaalne töömuster, pigem soovitan kaug- ja kontoritööd kombineerivaid hübriidlahendusi, kirjutab kaugtöö tegija märgise pälvinud Finestmedia personalijuht Pille-Riin Pillav.
See, et valdav osa ettevõtetest tuli kriisi ajal kaugtöö režiimiga edukalt toime, ei tähenda, et see ongi ideaalne töömuster, pigem soovitan kaug- ja kontoritööd kombineerivaid hübriidlahendusi, kirjutab kaugtöö tegija märgise pälvinud Finestmedia personalijuht Pille-Riin Pillav.
Alibaba tulemused jäid ootustele alla
Hiina e-kaubandushiiu Alibaba majandusaasta esimese kvartali käive oli oodatust väiksem, peamiselt oli põhjuseks tihedam konkurents väiksemate ettevõtete, nagu JD.Com ja Pinduoduo, poolt, vahendab Reuters.
Hiina e-kaubandushiiu Alibaba majandusaasta esimese kvartali käive oli oodatust väiksem, peamiselt oli põhjuseks tihedam konkurents väiksemate ettevõtete, nagu JD.Com ja Pinduoduo, poolt, vahendab Reuters.
Rootsist ähvardab tsemendikriis
Rootsit ähvardab tsemendikriis ja halvimal juhul mõjutab see 170 000 inimese töökohti, kirjutab Kauppalehti.
Rootsit ähvardab tsemendikriis ja halvimal juhul mõjutab see 170 000 inimese töökohti, kirjutab Kauppalehti.
Kantsler Priskel tuleb ametist lahkuda
Nädal pärast peaministri mõista andmist, et sotsiaalministeeriumi juhtkonnas tuleb teha muutusi, teatasid ministeeriumi ministrid, et lahkuda tuleb kantsleril.
Nädal pärast peaministri mõista andmist, et sotsiaalministeeriumi juhtkonnas tuleb teha muutusi, teatasid ministeeriumi ministrid, et lahkuda tuleb kantsleril.