Koit Brinkmann • 30. august 2017 kell 3:00

Eesti Keskkonnateenused tõuseb Tallinnas suurimaks prügivedajaks

Jäätmekonteineri tühjendamine  Foto: Erik Prozes

Peale abilinnapea Arvo Sarapuu ametist lahkumist lõppes ka temaga seostatud prügivedaja Baltic Waste Management OÜ (BWM) edu Tallinna jäätmeveo hangetel. Praeguseks on üsnagi ootamatult läinud viis piirkonda hoopis Sarapuu tegevuse suurimale kritiseerijale Eesti Keskkonnateenused ASile.

Argo Luude,, Eesti Keskkonnateenused juhataja

 Kui Sarapuu ajal oli tunda linna poolt ärapanemise vaimu, siis nüüd on õhkkond läinud töiseks.

Tallinna keskkonnaamet sõlmis Eesti Keskkonnateenused ASiga töövõtulepingud Haaberstis, Kristiines, Pirital ning kahes Mustamäe jäätmeveo piirkonnas prügi vedamiseks. Teenuse osutamise alguseks on Mustamäel järgmise aasta veebruar, Kristiines alustatakse maikuust ning Haaberstis järgmise aasta oktoobrist. Pirital alustab ettevõte 2019. aasta algusest. Lepingud on sõlmitud viieks aastaks. Veel kevadel oldi jäätmekäitlusäris üsna kindlad, et need lepingud saab endale Sarapuuga seostatud ja komeedina Tallinna prügiveoturule sisenenud BWM.

„Elu teeb vahel imelikke keerdkäike. Märtsi seisuga oli üsna selge, et meile ei jää Tallinnas korraldatud jäätmeveoga mitte ühtegi konteineritühjendust. Kui võtame aga praeguse seisu, siis see on meie jaoks olnud väga hea areng,“ ütles Eesti Keskkonnateenuste juhataja Argo Luude.

Eesti keskkonnateenused juhataja Argo Luude.  Foto: Eiko Kink

Vaata ka Infopangast:

Eesti Keskkonnateenused AS

Luude kinnitusel on linna suhtumine pärast Sarapuu abilinnapea kohalt lahkumist täiesti muutunud. „Kui Sarapuu ajal oli tunda linna poolt ärapanemise vaimu, siis nüüd on õhkkond läinud töiseks. Kohtusime abilinnapea Kalle Klandorfiga ja tema ütles ka, et linna soov on asjad tagasi normaalseks saada ja muid ambitsioone linnal ei ole, kui et prügi saaks ära veetud,“ rääkis Luude.

Konkurendi ost tõi edu

Viis piirkonda tulid Eesti Keskkonnateenustele, kuna ettevõte ostis ära Jaaksoni Linnahoolduse, mis oli samuti teinud hangetel pakkumused. „Jaaksoni Linnahoolduse pakkumused olid ühed kallimad, aga linn oli varem lükanud odavamad pakkumused tagasi ja lõpuks jäi ka BWM nendest piirkondadest ilma. Samuti osa ettevõtteid, mis olid pakkumusega eespool, ei pikendanud pakkumuste jõusoleku tähtaega, seetõttu jäidki lõpuks järgi Jaaksoni Linnahoolduse pakkumused,“ kirjeldas Luude.

Näiteks jäeti Tallinna keskkonnaameti juhataja Relo Ligi käskkirjaga BWM koos kaaspakkuja Tapa Autobussipargiga kvalifitseerimata Mustamäel ja Pirital, kuna BWM ei vastanud hankija juunikuus saadetud teabepäringule ega esitanud hankijale selgitust selle kohta, kas ühispakkujate omandis või kasutuses on nõutud jäätmeveokid või kas ühispakkujatel on olemas eelleping, mis tõendaks, et neil on teenuse osutamiseks võimalik osta või kasutusele võtta nõutud jäätmeveokid.

Kristiine pakkumuse puhul tekkis Tallinna keskkonnaametil kahtlus, et BWMi pakkumise ühikuhind on hankelepingu eeldatava ühikuhinnaga võrreldes põhjendamatult madala maksumusega. Hankija alustas seetõttu hinna põhjendatuse kontrollimenetlust. Kuna aga BWM ei esitanud pakkumuse maksumuse põhjendatuse kohta nõutud selgitust, lükati nende pakkumus tagasi.

Tallinnas on kokku 13 jäätmeveopiirkonda, nendest viies hakkab vedama Eesti Keskkonnateenused, neljas veab praegu Ida-Virumaa suurärimehe Nikolai Ossipenkoga seotud Ekovir ning kaks piirkonda on BWMil, kellele teeb alltöövõttu linnale kuuluv Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus AS. Kesklinna ja Vanalinna piirkondades on praegu vabaturg.

Terav kritiseerija

Varem on Luude Sarapuu tegutsemist pealinna hangetel teravalt kritiseerinud. „2011. aastal sai Arvo Sarapuu abilinnapeaks ja kogu keskkonnaamet ehitati üles Arvo Sarapuu isiklike ärihuvide teenimiseks ja oma impeeriumi kindlustamiseks. Sellest ajast alates on Tallinna jäätmemajanduses valitsenud korralagedus,“ rääkis Luude maikuus riigikogu korruptsioonivastases komisjonis.

Aasta tagasi soovitas Luude Äripäevas uurimisasutustel uurida Sarapuu seoseid hangetel eduka BWMiga. „Kui mõnel seaduste täitmist jälgival organil oleks vähekegi viitsimist, siis saaks ju selgeks teha, et kas on tegu kuulujuttudega või on kõik nii, nagu olema peab,“ sõnas ta toona.

Abilinnapea Sarapuu märkis aga samas, et tema teeneks on senise poliitika muutmine Tallinnas ning et jäätmete veoturule saavad nüüd siseneda ka uued tulijad. „Tulgu ükskõik kes konkureerima, kuid see tuli ära muuta, et konkureerivad ainult kaks ettevõtet. Siiani olime me sisuliselt Eesti Keskkonnateenuste ja Ragn-Sellsi pantvangid, kes dikteerisid tingimusi ja hindu," märkis ta siis.

Tallinnas prügimajandust kureerinud abilinnapea Sarapuu pidasid kaitsepolitseinikud kinni selle aasta 25. mail ning talle esitati kahtlustus toimingupiirangu rikkumises. Sarapuu astus seejärel ametist tagasi.

Kaido Laanjärve nimel olev BWM on sõlminud Tallinna linnaga töövõtulepingud Nõmme ja ühes Lasnamäe veopiirkonnas. Hiljuti tõsteti nendes ka BWMile makstavat teenustasu, kuigi reaalse töö teeb seal alltöövõtjana ära linnale kuuluv Tallinna Jäätmete Taaskasutus AS. Avalikkusel pole teada, kas ja kui palju teenib BWM lepingutelt peatöövõtjana.

Hetkel kuum