Väinu Rozental • 6 september 2017

Enics annab tööd rohkem robotitele

Elvas tööstuselektroonika komponente tootva ASi Enics Eesti juht Jaanus Aal.  Foto: Väinu Rozental

Ehkki Elva elektroonikafirma ASi Enics Eesti tehasehoone laiendus võimaldab kasvatada tootmisvõimsust ligi poole võrra, palgatakse lisatööjõudu tunduvalt vähem – automatiseerimine tagab efektiivsuse.

Tööstuselektroonika komponente tootev Enics Eesti avas täna tehasehoone laienduse, tootmispind suurenes seniselt 8000 ruutmeetrilt umbes 12 000 ruutmeetrile. Tegu on ettevõtte tegutsemisajaloo neljanda laiendusega. Seekord investeeriti ehitusse ja kaasaegse tehnoloogiaga seadmetesse viis miljonit eurot.

„Automatiseerimine muudab tööprotsessid oluliselt efektiivsemaks,“ ütles Enics Eesti juht Jaanus Aal ja põhjendas laiendamist muu hulgas sellega, et seadmed vajavad rohkem ruumi. „See on ühtlasi emotsiooni müümine, et näidata klientidele, et meil on jõudu toota. Kliendid tahavad näha, kus tootmine toimub.“

Enics Eesti on aastaid olnud Lõuna-Eesti suurim äriettevõttest tööandja. Ettevõttes töötab praegu 650 inimest, ent tippajal, 2013. ja 2014. aastal, suisa 740 inimest.

Töötajaid üha vähem (aasta lõpu seisuga)

2011    716

2012    701

2013    740

2014    736

2015    673

2016    652

Allikas: AS Enics Eesti

„Me kasvame ka inimeste arvu poolest, aga kas taas 740ni jõuame, ei julge öelda,“ sõnas Aal. „Eesmärk on luua olemasolevate inimestega rohkem lisandväärtust. Kui kümmekond aastat tagasi olime odav tööjõud, siis nüüd enam mitte nii odav – globaalne maailmamajandus ühtlustab palgad. Et ajaga kaasas käia, on meie esimene eesmärk automatiseerida.“

Aal ütles, et kuna nad toodavad ligi 1600 eri toodet, on suur väljakutse leida turult seadmeid, mis suudavad end seadistada mõistliku aja jooksul. „Samas robotiseerimise turg areneb väga kiiresti ja praegu on õige hetk tegeleda sellega.“ Uude tootmishoonesse soetati ka näiteks automaatne laoriiulite süsteem ning investeeriti transpordirobotitesse.

Enics Eestil on üle maailma umbes 300 komponentide tarnijat, kellelt ostetakse umbes 10 000 erinevat komponenti. Tehase kolmel tootmisliinil pannakse nädalas toodetele peale umbes 12 miljonit komponenti.

Aali sõnul on nad järjest enam liikunud keerukamate ja kallimate toodete ning valmislahenduste suunas. „Kui kunagi oli meie peamine eesmärk lihtsat trükiplaati toota, siis nüüd on plaadi osa vähenenud kolmandikuni,“ seletas ta. „Ülejäänud on valmistooted, mis pannakse paika, ühendatakse ära ja peavad töötama.“

Ta lisas, et kõik tooted testitakse ära ja kontrollitakse, et komponendid elektriliselt toimiksid ja tooted kvaliteetsed oleksid. „Hea ja väga hea kvaliteet tähendab seda, et saadame tehasest välja umbes pool miljonit toodet kuus ja nendest vigaseid on vähem kui viiskümmend. Ja viga on ka see, kui kleeps on valesse kohta pandud.“

Enics Eesti loodi 2004. aastas suvel. Ettevõtte omanik on Enics AG, millel on tehased lisaks Elvale veel Slovakkias, Šveitsis, Rootsis, Soomes ja Hiinas. „Meie tehas on grupi Euroopa tehastest suurim,“ lausus Aal.

Käive kosub (miljonites eurodes)

            käive   kasum

2011    80 916 176      2 679 107

2012    80 687 124      398 346

2013    87 969 410      3 611 838

2014    87 540 522      6 098 316

2015    92 151 148      4 756 173

2016    96 042 263      3 887 707

Allikas: AS Enics Eesti

Kommentaar

Tööandjana väga heas kirjas

Jane Väli, Eesti Töötukassa Tartumaa osakonna juhataja

Iga tööandja, kui ta midagi sulgeb või midagi avab, mõjutab kohe meie tööturgu. Isegi kui vaid mõni töökoht juurde tekib, tähendab see Tartumaal tööjõu leidmise keerukuse kasvu. Kindlasti ei suuda töötukassa Tartumaa osakond pakkuda Enics Eestile piisavalt vajalikku tööjõudu, teeme koostööd teiste maakondadega. Meile meeldib, kui me pikemalt ette teame, millise profiiliga töötajaid on vaja. Nii jõuame inimesed välja valida, õige täiendkoolituse ja väljaõppe anda ning koolitatavad jõuavad vajadusel kutseeksami sooritada.

Enics Eesti kui suur tööandja otsib pidevalt töötajaid, sest alati on keegi, kes kolib mujale elama, läheb lapsepuhkusele või siirdub pensionile. Kuna Tartumaal on töötuse tase madal ja oleme juba niigi tööjõuga väga hädas, on Enics Eesti võtnud fookusesse maakonnad, kus on töötuse tase kõrgem. Näiteks Valgamaa, kust käib Enics Eestisse otse ka tööliste buss.

Kindlalt saan öelda, et Enics Eesti on tööandjana väga heas kirjas. Sinna võib minna lihtsale ametikohale, aga kui oled tragi, tubli ja motiveeritud, on seal palju võimalusi liikuda edasi kõrgemale kohale.

Kommentaar

Aitab kuvandit luua

Aivar Õun, Elva linnapea

Enics Eesti kui tipptehnoloogiline ettevõte on aidanud tugevdada Elva linna kuvandit. Nad on aidanud meie väikest linna promoda ja viia maailmakaardile. Enicsi grupil on ju tehaseid mitmel pool ja partnereid üle maailma.

Ettevõte ei tooda igapäevaseid tarbeasju ja seega otsest kasu inimestele pole. Küll aga on linnale kasu sellest, et nende tootmishooned ja parklad on väga heas korras ning mõjuvad visuaalselt linnapildis hästi. Kasu tuleb ka sellest, kui linnas liigub ringi palju haritud inimesi ja tipptehnoloogiaga tegelejaid. See kõik loob Elvast parema kuvandi ja äkki meelitab siia kunagi tulema ka mõne suure IT-firma.

Hetkel kuum