• Jaga lugu:

  Esimene kokkulepe Tallinna Sadama altkäemaksu asjas

  Kaks Tallinna Sadama altkäemaksu asjas kahtlustuse saanud asjaosalist sõlmisid prokuratuuriga kokkuleppe ja Harju maakohus kinnitas selle täna hommikul, tunnistades mõlemad süüdi.

  Kokkuleppe sõlmisid kahtlustatavad Anna Annikova ja Kaido Tamberg. Mõlemad olid kohtu ees osavõtjatena karistusseadustiku paragrahvide 294 ja 394 järgi süüks pandavate tegude ehk vastavalt altkäemaksu võtmise ja rahapesu eest.
  Mõlemad tunnistasid end süüdi
  Prokurör Laura Feldmanis ütles, et Annikovale ja Tambergile heidetakse ette Tallinna Sadama endise juhi Ain Kaljuranna altkäemaksu võtmisele kaasa aitamist aastatel 2009-2011 Tallinna Sadama partnerite esindajatelt. 25. augustil sõlmiti prokuratuuris kokkulepe mõlemaga ning Feldmanise kinnitusel avaldasid mõlemad selleks ise soovi. Kokkuleppe kohaselt on Annikova ja Tamberg nõus neile süüks pandavate kuritegudega ehk altkäemaksu võtmisele kaasa aitamisega ja rahapesu toimepanemisega.
  Kohtusaalist väljusid nii Annikova kui ka Tamberg vaikides, andmata ajakirjanikele ühtegi kommentaari.
  Feldmanis selgitas, et iga kord on Annikova ja Tambergi kaasabil kantud üle konkreente summa, mis on läbi veel ühe äriühingu jõudnud ettevõtete Locatore Group OÜ ja Aka Auto OÜ arvetele. Lisaks on altkäemaksu antud Kaljurannale ka laenuna, sellele on ka Annikova ja Tamberg kaasa aidanud – laenulepinguid vormistanud ja aidanud kasutada pangakontot laenu üle kandmiseks.
  Annikova ja Tambergi osalusel on ka rahapesu toime pandud: Ain Kaljuranna ebaseaduslike tulude päritolude ja tegeliku omaniku varjamine, kasutades selleks jällegi firmasid Aka Auto ja Locatore Group. "Nende äriühingute majandustegevusest laekunud varasid on varjatud ja kasutatud Kaljuranna juhtnööride järgi erinevate tema poolt määratud kulutuste katteks," ütles Feldmanis.
  Tambergile nõudis prokuratuur altkäemaksule kaasa aitamise eest 3 aastat vangistust ning rahapesu eest 4 aastat vangistust. Kergem karistus loetakse kaetuks raksemaga ehk lõplik karistus talle on 4 aastat vangistust, s.h eelvangistuses veedetud 3 päeva 26.08-28.08 2015. Seega peab ta ära kandma tingimisi 3 aastat 11 kuud ja 27 päeva 4aastase katseajaga, lisaks tasuma sunniraha 1175 eurot.
  Annikovale nõuab prokurör 2aastast vangistust altkäemaksule kaasa aitamise eest ja 2 aastat ja 7 kuud rahapesu eest. Kergem karistus loetakse kantuks raskemaga, lõplik karistus seega 2 aastat 7 kuud, s.h eelvangistuses veedetud kolm päeva 26.08-28.08 2015. Seega on Annikova lõplik karistus 2 aastat 6 kuud ja 27 päeva tingimisi vangistust, lisaks peab ta samuti maksma sunniraha 1175 eurot.
  Annikova kaitsja Kristi Rande ja Tambergi kaitsja Oliver Nääs nõustusid kokkulepetega ja palusid, et kohus need kinnitaks ning seda kohtunik Aulike Salo ka tegi.
  Kaido Tamberg kuulas täna kohtus oma süüdimõistvat otsust.Foto: Andras Kralla
  Kaljuranna pikaajalised äripartnerid
  Nii Annikova kui ka Tamberg on olnud koos Ain Kaljuranna ja Ahto Altjõega osanikud ja juhatuse liikmed praeguseks kustutatud investeerimisfirmas Akas Invest OÜ. See ettevõte tegutses 1997. aastast 2012. aasta veebruarini ning oli algusest lõpuni asutajate käes. Vaid Annikova liitus 2006. aastal ja tegutses hiljem ka firma likvideerijana.
  Koos Altjõega on Tamberg asutanud ka altkäemaksu skeemis kasutatud firma Aka Auto OÜ ning olnud ühel ajal ka juhatuses, kuid Altjõe lahkus juhatusest enne altkäemaksu episoodide toimumist. Teine altkäemaksuks kasutatud firma Locatore Group OÜ tegutseb siiani ja on kuulunud kogu aeg Valdo Õunapile.
  Tamberg on praegu ainuomanik ettevõttes Kentman Invest OÜ. Tema on asutaja ka firmale Reval Finance, mis on registreeritud aadressile Kunderi 15, kus tegutses ka kustutatud Akas Invest.
  Reval Finance’i ainus juhatuse liige on alates mullu novembrist Ain Kaljuranna 29aastane poeg Alari Kaljurand. 2013. aastal ostsid Reval Finance’is osaluse Kaljuranna pojad Alari ja Lauri Kaljurand firma Laikali OÜ kaudu.
  Reval Finance tegeles eelmisel aastal keskkonnasõbraliku Tasakaalu Kodu nime all kinnisvaraarendusega Kaljurandade kodukandis Kuusalu vallas. Firma käive oli pea 11 000 eurot, kuid kahjum kaks korda suurem, 22 000 eurot. Kinnisvaraarendusega tegeleva Reval Finance’i nüüdne omanik Laikali aga tegeles firma viimase 2015. aasta kohta esitatud majandusaruande järgi laatadel Indias käsitööna valminud erinevate võrkkiikede müügiga.
  Annikovale kuulub praegu raamatupidamisteenust pakkuv ettevõte Berg & Partner OÜ. Ta ise on seal ainus juhatuse liige, ühtegi töötajat firmal pole. Mullune käive oli 14 000 eurot ja aasta varem pea poole suurem.
  Kohtusaalist tuhises Annikova välja ajakirjanikele sõnagi lausumata.Foto: Andras Kralla
  Teised saavad peagi süüdistuse
  Sadama altkäemaksu asja kahtlusaluseid esindavate kaitsjate septembri algul prokuratuurile esitatud taotlused on prokuratuur üle vaadanud ning praeguse plaani järgi esitatakse ülejäänud asjaosalistele süüdistused. Septembri jooksul saadetakse 77-köiteline süüdistusakt ka kohtusse. Süüdistust esindab riigiprokurör Laura Feldmanis.
  Teised kahtlustatavad on Ain Kaljurand, Allan Kiil, Tõnis Pohla, Toivo Promm, Üllar Raad ja Eno Saar. Tallinna Sadama endist juhatuse esimeest Kaljuranda ja endist juhatuse liiget Kiili kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises pikema aja jooksul. Altkäemaksu andmises kahtlustatakse kolme inimest ja altkäemaksu andmisele kaasaaitamises veel kolme inimest.
  Kaitsepolitsei pidas Tallinna Sadama juhatuse endised liikmed Allan Kiili ja Ain Kaljuranna kinni kaks aastat tagasi 26. augustil. Samal päeval peeti kinni ka kolm altkäemaksu andmises ja kolm selle vahendamises kahtlustatavat, kuid nemad pääsesid paari päeva jooksul vabadusse. Hiljem on kahtlustuse saanud ka kaks Poola laevatehasega seotud isikut, samuti toimub menetlus Türgi suunal. Kokku on süüasjas 15 kahtlustatavat.
  Riigiprokuratuuri kinnitusel käivitus kriminaalmenetlus Kiili ja Kaljuranna tegevuse uurimiseks küll 2015. aastal, kuid kogutud tõendid annavad alust arvata, et võimalikud korruptiivsed tehingud ulatuvad juba aastasse 2009, on avaldatud varem.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Juhan Aguraiuja: viis taastuvenergia trendi, millel silm peal hoida
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Nasdaq ainukesena napis plussis
Peale väga edukat juulit langesid nii S&P 500 kui ka Dow Jones augusti esimesel kauplemispäeval, vaid Nasdaq suutis välja võidelda napi kasvu, vahendab Yahoo Finance.
Peale väga edukat juulit langesid nii S&P 500 kui ka Dow Jones augusti esimesel kauplemispäeval, vaid Nasdaq suutis välja võidelda napi kasvu, vahendab Yahoo Finance.
Raadiohommikus: kuidas kutsuda vaktsineerimiskiirabi enda ettevõttesse?
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Saaremaa tehasega Incap läks Helsingi börsil lendu
Elektroonikatööstusettevõtte Incap aktsia võttis sel nädalal pärast poolaastatulemuste avaldamist Helsingi börsil tuule tiibadesse, kerkides enam kui 25 protsenti.
Elektroonikatööstusettevõtte Incap aktsia võttis sel nädalal pärast poolaastatulemuste avaldamist Helsingi börsil tuule tiibadesse, kerkides enam kui 25 protsenti.