Riik seadustab haige- ja töötukassa reservide kasutamise

22. november 2017, 10:47
Rahandusminister Toomas Tõniste
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171122/NEWS/171129889/AR/0/AR-171129889.jpg

Haige- ja töötukassa reservide kasutamine riigi üldise rahakotina on pälvinud riigikontrollilt pikaajalist kriitikat, millele otsustas rahandusminister Toomas Tõniste vastata seadusemuudatusega, mis muudab selle igas mõttes seaduslikuks.

Haige- ja töötukassa reserve hoiab riigieelarve seaduse järgi rahandusministeerium, mis sama seaduse järgi seda raha ka kasutada saab, kui tagab, et kassad igal ajal oma raha vajadusel tagasi saavad. Haigekassa ja töötukassa seadus seevastu lubavad reservide kasutamist ainult neile endile. See vastuolu on pälvinud riigikontrolli kriitikat ning reservide praeguse kasutamiskorra õigusprobleemidele on viidanud ka õiguskantsler.

Probleemi lahendamiseks kirjutatakse haigekassa ja töötukassa seadustesse lihtsalt juurde, et reservide hoidmise ajal võib rahandusministeerium nende raha kasutada, kõik muu jääb seadustes samaks, loomulikult ka võimalus kassadel alati oma reserve kasutada, selgub parlamendi riigieelarve erikomisjonile saadetud eelnõust.

Riigikontroll juhtis praegusele vastuolule viimati tähelepanu viimases riigi vara kasutamise ülevaates, kus märkis, et ühiselt hoitud likviidsete varade seas on valitsuse enda osa ammendunud juba 2015. aasta sügisel. Pärast seda on jooksvate kulude ja kohustuste katmiseks kasutatud 500 miljoni euro ulatuses töötukassa ja haigekassa raha.

Õiguskantsleri hinnangul on reservide kasutamine küll mõistlik, sest riik ei pea võtma laenu, kuid praeguste seadustega vastuolus, sest nendes räägitakse ainult raha hoidmisest riigikassas, mitte kasutamisest.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. November 2017, 10:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing