Äripäev • 11. detsember 2017 kell 8:58

Vene kohus saatis Raivo Susi 12 aastaks kolooniasse

FSB pidas Raivo Susi kinni 2016. aasta veebruaris.  Foto: epa

Moskva linnakohus mõistis täna 12 aastaks range režiimiga kolooniasse Eesti ettevõtja Raivo Susi, keda süüdistatakse spionaažis, vahendas Interfax.

„Mõista Susi, Raivo süüdi kuriteos vastavalt kriminaalkoodeksi paragrahvile 276 (spionaaž) ning määrata talle karistuseks 12 aastat vabadusekaotust range režiimiga koloonias,“ kõlas süüdistus.

Susi kriminaalasjal on juures märge „täiesti salajane“, nii et kogu protsess käis kinniste uste taga.

Ettevõtja peeti kinni eelmise aasta 10. veebruaril Moskvas Šeremetjevo lennuvälja transiitalal, kui ta oli teel Tallinnast ühte Kesk-Aasia vabariiki. Susi advokaadi sõnul esitati tema kaitsealusele süüdistus spionaažis seoses 2004–2007 aasta sündmustega.

Kinnipidamisel vaidlustas Susi oma vahistamise ja palus end vabastada 100 000eurose kautsjoni vastu, kuid kohus lükkas tema palve tagasi.

Susi on oma süüd kategooriliselt eitanud ja leiab, et temast on tehtud Eesti ja Venemaa vahel halvenenud suhete pantvang, kirjutas Interfax.

Äriregistri andmeil on Susi ettevõtete Laki Auto, Musket ja Aerohooldus kaasomanik. Ettevõtted tegelevad õhusõidukite hooldusega.

Vene meedia kirjutas, et Susi firma Musket on kantud välisministeeriumi sõjalisi kaupu vahendavate firmade nimekirja: see kaupleb relvade, laskemoona, tulejuhtimisvarustuse, vee- ja maismaasõidukite, õhusõidukite, soomus- ja kaitsevarustusega. Ettevõtte klientideks olid miljonärid Venemaa, Suurbritannia, USA ja Lääne-Euroopa lennuklubidest. Vastavalt 1994. aastal meedias avaldatud materjalidele on Susi 1994. aastast „vahendanud läände sõjalise väljaõppe tehnikat koguses, mis oleks piisav kogu Eesti õhujõudude varustamiseks“, kirjutas Interfax.

Äripäev kirjutas Susist kui ärimehest viimati sajandi alguses, kui ta vahendas väikesi lennukeid idast läände, millest saab lugeda artiklist "Lennukimüüja pideva jälgimise all".

Kirju taust

Susile kuuluvad ettevõtted Aerohooldus ja Musket. Esimene tegeleb lennundustehnika remondi ja hooldusega. Põhilised kliendid on Eestis lennundusega tegutsevad väikeettevõtted ning lennundusfirmad Prantsusmaalt, Norrast, Luxemburgist ja Slovakkiast. Ettevõte käive 2014. aastal oli 658 578 eurot ja kasum 79 916 eurot

Musket esitas majandusaasta aruande viimati 2012. aastal. Aruandes nenditakse, et 2012. aastal algas maailma lennukivahendusturul uus langus, mistõttu tellimused vähenesid ja Musketi majandustegevust mõjutas see negatiivselt. Vaatamata sellele on äriühing püüdnud täita kõiki lepinguid. Samuti hangiti lisavahendeid juurde, et täita käibevahendite vajadust seoses tellijate viivitatud laekumistega.

Ettevõte tegeleb väikelennukite ja nende varuosade ostu ja müügiga. Põhiline lennukitüüp on Tšehhi päritolu õppe-treeninglennuk L-39. Peamised tarnijad on Ukraina, Usbekistan, Venemaa ja Kasahstan ja ostjad paljud kliendid Euroopast, Austraaliast, USAst ja Lõuna-Aafrika Vabariigist. Firma käive 2012. aastal oli 420 252 eurot ja kahjum 40 008 eurot.

Loodab vangide vahetusele

Kevadel märkis Raivo Susi Postimehele saadetud kirjas, et arvatavasti hoitakse teda kinni eesmärgiga vahetada tema vastu välja mõni Eestis hoitav Venemaa eriteenistuse agent. Seda ei välistanud ka Susi advokaat Arkadi Tolpegin.

Viimati vahetati niimoodi välja kapo kaastöötaja Eston Kohver, kelle vastu 2015 sügisel anti välja Eestis 16 aastaks vangi mõistetud riigireetja Aleksei Dressen. „Arvame, et Susi kinnipidamine on sarnane Kohveri juhtumiga,“ ütles Tolpegin.

Tema sõnul on Eesti vanglates neid, kelle vastu tema kaitsealune vahetada. Näiteks istuvad Eesti vanglas 2009. aastal 12 aastaks süüdimõistetud Herman Simm, kes kaitseministeeriumis luuras Venemaa kasuks ning 2013. aastal 15 aastaks vanglasse saadetud endine kapo kaastöötaja Vladimir Veitman, kes samuti nuhkis Venemaa huvides.

Lisaks on Eesti vanglates ka kolm kohalikku salakaubavedajat, kel küll polnud salajast infot, kuid kes jagasid Vene eriteenistustele vaatlusinfot kaitseväe ja piirivalve töö kohta.

Hetkel kuum