Maailmapank lõpetab gaasi ja nafta rahastamise

Maailmapanga president Jim Yong Kim on enda hiiglaslikku alust uude suuna pööramas  Foto: Bloomberg
Urmo Andressoo • 13. detsember 2017 • 1 min
Jaga lugu:

Alates 2019. aastast ei finantseeri Maailmapank enam ühtegi nafta- ja gaasiprojekti. Otsuse eesmärk on toetada Pariisi kliimakokkuleppe põhimõtteid.

Eile Pariisis väljakuulutatud uue suunaga soovib pank motiveerida riike täitma 2015. aastal võetud kasvuhoonegaasi emissioonide vähendamise kohustusi, vahendas väljaanne France24.

Pank möönis, et „erakorralistel tingimustel“, nagu näiteks projektid vaesemates riikides, kus mõni gaasiprojekt parandaks silmanähtavalt elukvaliteeti, on nad valmis mööndusi tegema. Kuid seda ka vaid juhul, kui projekt mahub Pariisi kokkuleppe piiridesse.

Ühtlasi teatas pank, et püsib oma laenuportfelli kliimasõbralikumaks muutmisega graafikus. Nimelt on pank püstitanud eesmärgi, et 2020. aastaks oleks 28% antud laenudest ühel või teisel moel suunatud globaalsete kliimaprobleemide lahendamiseks. Veel 2016. aastal laenas Maailmapank fossiilkütuse- ja kaevandamisprojektidele kokku üle kolme miljardi euro ehk kolm korda rohkem kui aasta enne seda.

Eksperdid on hinnanud, et Pariisi kliimakokkuleppe eesmärkide saavutamiseks on vaja investeerida roheenergiasse triljoneid dollareid. Just finantseerimise puudulikkuse taha on projektid seni takerdunud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt