Riigikogu saatis sigaretid leti alla

13. detsember 2017, 15:30
Sigaretid
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171213/NEWS/171219865/AR/0/Sigaretid.jpg
Ainult tellijale

Riigikogu võttis täna vastu tubakaseaduse, millega keelatakse sigaretipakkide ja nende logode väljapanek poodides, e-sigarettide kasutamine suitsetamiseks keelatud kohtades ning maitse- ja lõhnaainete lisamine e-sigarettide vedelikes.

Alates 2019. aasta juulist ei tohi jaekauplustes enam olla näha sigaretipakke ega nende tootjate kaubamärke. Erandiks on ainult tubakaga kauplevad poed, rahvusvahelistel liinidel kurseerivate laevade poed ning sadama ja lennujaama kinnise ala poed tingimusel, et nende sisemus pole väljapoole näha. 

Kaupmeeste liit pidas üleminekuaega liiga lühikeseks ning üritas tulutult lobida jõustumise lükkumist 2021. aastani. Lisaks juhtis katusorganisatsioon tähelepanu muudatustele alkoholimüügis, mis samuti nõuavad erakorralisi investeeringuid.

Lisaks koolidele-lasteaedadele keelatakse e-sigareti kasutamine ka restoranides ja kauplustes. E-sigarettide müüjaid seadus arusaadavalt ei rõõmusta. "Jääb arusaamatuks, miks e-sigareti kasutajad tuleb saata suitsuruumi. Seda võib võrrelda Anonüümsete Alkohoolikute koosoleku korraldamisega baaris," kirjutas e-sigareti müüjate katuseorganisatsiooni juht Ingmar Kurg riigikogule.

2019. aasta suvest keelatakse ka e-sigarettide, vedelike ja muu taolise müük internetis ja posti teel ning keelatakse e-vedelike müük, millele on lisatud lõhna- ja maitseaineid, mis erinevad tubaka maitsest või lõhnast. Kure sõnul kasutab erimaitselist vedelikku e-sigaretis 80 protsenti tarbijatest.

Koalitsiooni poliitikud seaduse vastuvõtmisel sõna ei võtnud. Opositsioon oli seaduse vastu — Andres Ammas Vabaerakonnast ning Jürgen Ligi Reformierakonnast nimetasid koalitsiooni poliitikat ülereguleerimiseks. "Suurt pilti tuleb vaadata, liiga süstemaatiline ja eemaletõukav on see valitsuse poliitika, mis põhineb käskudel-keeludel ja silmakirjalikul vagatsemisel," ütles Ligi.

Seadusega sooviti parandada ka tubakaseaduse järelevalvet, ning maksu- ja tolliametile anti kontrollostu õigus salatubaka müügi kindlakstegemiseks. Ka politseiametnikud saavad voli teha kindlaks alaealistele tubakatoodete müüjaid, ning vajadusel kontrollostuks kaasata vähemalt 16aastaseid isikuid.

Jaekaubandusega seotud keelude ja piirangute üleminekuaeg kestab 2019. aasta juulini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. December 2017, 16:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing