Mida teha, kui maksuhaldur uksele koputab?

16. aprill 2018, 06:00
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180416/NEWS/180419794/AR/0/AR-180419794.jpg
Ainult tellijale

Kui maksu- ja tolliamet (EMTA) palga asemel dividendi maksva ettevõtte uksele koputab, tuleks ettevõtjal maksuhalduriga suhtlemisel jälgida lihtsaid nippe, vältimaks maksukäsku ning -võlga või hilisemat pikka kohtuteed.

„Kindlasti peaks maksuameti ja ettevõtja vaheline suhtlus toimuma kirjalikus vormis,“ rõhutas endine maksu- ja tolliameti peadirektor ning riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd Äripäeva raadio saates „Poliitikute töölaud.“ „Soovitav on küsida kirjalikult maksu- ja tolliameti käsitlust konkreetse situatsiooni kohta,“ lisas ta.

Tema sõnul on maksuametil kohustus anda teavet maksukohustuse kohta ning EMTA viimase aja kampaania raames võib juhtuda, et ainult dividende maksvatele ühemehefirmade ettevõtjatele tehakse ettepanek hakata endale palka maksma. „Kui maksuamet on kirjalikus vormis oma nägemuse esitanud, saab ettevõtja kas nõustuda või mitte nõustuda,“ rääkis Sõerd.

Vaidlus võib kujuneda pikaks

Kui ettevõtja maksuameti nägemusega ei nõustu, soovitab Sõerd tal kindlasti konsulteerida maksunõustajaga. See aga võib viia olukorrani, kus juristid on üht meelt ning EMTA teist meelt. „Põhimõtteliselt võib erimeelsuses viia maksekäsuni,“ tõdes Soraineni maksuõigusele keskenduv vandeadvokaat Kaido Künnapas.

Maksuotsust aitab aga teatud juhul vältida see, kui ettevõtja suhtleb maksu- ja tolliametiga. „Kindlasti ei tohiks EMTA kirju ignoreerida,“ rõhutas Künnaps. „Tavaliselt saadetakse pikk e-kiri, kus maksuamet selgitab oma seisukohta ja ütleb, et ettevõtja peaks oma deklaratsiooni parandama – sellele on igal juhul mõistlik vastata ning isegi mittenõustumise korral oma ettepanekud esitada,“ tõdes ekspert.

Kui aga maksekäsk ikkagi tuleb, saab seda vaidlustada halduskohtus. „Sellegipoolest ei peata vaidlustamisprotsess maksekäsu täitmist ning maksuvõlg võib olla kiire tulema,“ hoiatas Künnapas. Tema kinnitusel on maksuametil nõude katteks võimalik arestida ka võlgniku pangakontod.

Sõerdi hinnangul lööb makseotsus aga kõige valusamalt neid väikeettevõtjaid, kel puudub ressurss juriste palgata. „Kui tegemist on maapiirkonna väikeettevõtjaga, kel arulageda aktsiisipoliitika tõttu on niigi raske, lööb maksekäsk teda eriti rängalt,“ tõi poliitik näite. Lisaks ähvardab selliseid ettevõtjaid konto arestimisel või kulude suurenemisel ka likviidsusrisk. „Maksuadvokaadi poole pöördumine on küll tore, aga kulukas,“ nentis ka Künnaps, kuid lisas, et praktikas jõutakse üldjuhul siiski kompromissini.

Palju ebaselgust

Sellegipoolest rõhutas Sõerd, et kui asi peaks jõudma kohtuni, siis äsja maksu- ja tolliameti välja antud juhend dividendi- ja palgaküsimustes käitumiseks õigust ei loo ning see ei saa olla haldusakti vormistamise alus. „Haldusmenetluses saab haldur kasutada vaid tõendusmaterjale ettevõtja tegevuse kohta,“ selgitas ta. „See, kui tõenäoliselt üks või teine osapool võidab, sõltub sellest, kui hästi suudab maksuhaldur maksekäsuna esitatud nõuet tõenditega põhistada,“ märkis Sõerd.

Samuti on maksu määramine maksekäsu näol  seaduslik. „Riigikohus on öelnud, et maksukorralduse seaduse paragrahv 84, millele maksu määramisel ja ümberkvalifitseerimisel tuginetakse, päris õigusselgusetu pole,“ selgitas Künnapas, kuid lisas, et seda saaks määrusega oluliselt selgemaks muuta.

„Tegemist on väga üldsõnalise sättega ja seda peab täpsustama seaduseandja – alustada tuleks sellest, et defineerida ära „töine panus,“ mida ei ole kusagil selgitatud,“ viitas Künnapas sellele, et praegu on maksuametil kohtus keeruline põhjendada, miks ettevõtjalt just sellises ulatuses endale palga maksmist nõutakse.

Valmistu kohtuks

Kuna aga ka praeguses ebaselguse kontekstis on maksekäsu esitamine võimalik, on mõistlik juba maksuametiga suhtlust alustades arvestada sellega, et asi võib mustema stsenaariumi korral kohtusse jõuda. „Kui revident helistab ja küsib, mis on ettevõttes teie töine panus ja kas te maksate selle eest endale väärilist palka, tasub küsida, mida ta „töise panuse“ all silmas peab ja kuidas seda defineerib,“ andis Künnapas nõu.

Künnapsi sõnul ilmselt sellega probleem lõpeb, sest maksuhalduril on keeruline põhjendada, kuidas ta maksekäsku koostades maksmata jäetud õiglase töötasu suurust määratleb. „Seadus võimaldab küll dividendi töötasuks ümber kvalifitseerida ja selle pealt maksmata jäänud maksu nõuda, kuid selleks peab olema juhis, mida täna ei ole,“ selgitas ta. „Usun, et maksuamet ei taha selliste asjadega kohtusse minna,“ arvas ekspert.

Kui aga kohtusse minnakse, on Künnapase kinnitusel oluline, et ettevõtja saab näidata, justkui oleks kohtueelses menetluses tehtud maksuametiga igakülgset koostööd ning esitatud ka tõendeid. „Seega tasub suhelda ja oma tõendeid ette visata ning omalt poolt lahendusi pakkuda,“ rõhutas ta. Kohtuvaidluse kestvuseks võib Künnapsi hinnangul olla sõltuvalt edasikaebamiste arvust 9 kuud kuni 3 aastat ning senise praktika põhjal on maksuamet kohtuvaidlustes ka edukas olnud. „Huupi maksuotsuseid välja ei kirjutata,“ märkis Künnapas.

Valesti suunatud teravik

Maksuameti teavituskampaaniast rääkides tõdes aga Sõerd, et fookus on suunatud valesse kohta. „Maksu- ja tolliamet peab sellest teemast loomulikult rääkima, kuid eelkõige tuleks survestada rahandusministeeriumit, kes saab algatada seadusemuudatuse ja luua sellega selgust,“ nentis ta. Seni aga on kannatajaks eelkõige ettevõtjad, kel pole ressurssi maksuametiga vaidlemiseks või kes tunnetavad, et maksuamet suhtleb nendega jõupositsioonilt.

Anonüümne Äripäeva raadiokuulaja aga osutas pärast „Poliitikute töölaua“ eetrisse minekut tähelepanu sellele, et praegu saavad karistada need, kes on kas või natukene seaduskuulekad ja maksavad endale vähemalt dividende. „Samas on väga palju ka neid ettevõtjaid, kes ei maksa ei palka ega dividende, vaid suurendavad oma kassajääki – nii jäävad riigil üldse maksud saamata,“ tõdes ta. „Nüüd tuleb välja, et isegi kui maksad endale dividende ja riigile seeläbi tulumaksu, saad võrreldes mittemaksjatega ikkagi kõvemini karistada,“ viitas ta seaduselünkadele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2018, 14:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing