Jaga lugu:

Põhjala noored kolivad varakult omaette

Laps ja vanemad.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Lapsed jätavad vanematekodu seljataha ning kolivad oma leiva peale ELi riikidest kõige varem Põhjamaades. Ka Eesti ei jää kaugele maha.

Euroopa Liidus elas vanemate juures keskmiselt iga neljas 25–34aastane noor. Põhjamaades oli see osakaal aga tublisti väiksem ning jäi alla 10 protsendi, selgub Eurostati värsketest andmetest.

Kodust ärakolitakse Rootsis 21aastaselt, Taanis 21,1aastaselt ning Sooems 21,9aastaselt, mis on ülekaalukalt ELi madalaim näitaja (sinna vahele mahub veel Luksemburg 21,4 aastaga).

Eesti jääb Põhjamaadest küll pisut maha, ent mitte kaugele – siinsed noored lahkuvad kodust 23,1aastasena, mis on samuti Euroopa madalaimate näitajate seas. Eestile järgnevad Belgia, Holland ja Saksamaa.

Skaala teises otsas on aga Lõuna-Euroopa riigid. Malta noored lahkuvad kodust keskmiselt 32,2 aasta vanusena, Horvaatia noored jätavad vanematekodu aga 31,9 aasta vanusena. Enam kui 30aastaseks kasvab vanematekodus ka keskmine Slovakkia ja Itaalia noor, üle 29 aasta ülatub see näitaja ka Kreekas, Hispaanias ja Portugalis.

Eurostat tõi ka esile, et kõikides ELi liikmesriikides jätavad noored naised vanematekodu maha meestest varem. Kõige suurem lahknevus sugude vahel oli Rumeenias – mehed kolivad omaette 30,3aastaselt, naised aga 25,6 aasta vanusena.

Jaga lugu:
Hetkel kuum