Äripäev • 14. juuni 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Versobanki klientidele on välja makstud 88 miljonit

Versobank  Foto: Andres Haabu

Rahapesu tõkestamise reeglite rikkumise eest kinni pandud Versobanki klientidele on kuni 100 000 eurosed hoiused praeguseks välja makstud, edasi minnakse suuremate hoiuste omanikele maksmisega.

Koostöös panga likvideerijatega alustas Tagatisfond hoiuste ja arveldusarvetel olnud raha hüvitamist summas kuni 100 000 eurot 5. aprillil. Praeguseks on Tagatisfond maksnud hüvitisi 2505 kliendile kokku 88,9 miljoni euro ulatuses.

Kuna likvideeritava Versobanki varad ületavad teadaolevaid kohustusi, otsustasid likvideerijad kõigile hoiustajatele ennetähtaegselt kompenseerida hoiustel ja arvetel olnud raha 200 000 euro ulatuses ja veel täiendavalt 30 protsenti seda ületavast saldost.

Panga likvideerija, KPMG vandeaudiitor Eero Kaup ütles, et likvideeritaval pangal on piisavalt rahalisi vahendeid, mistõttu pole põhjust hoiustajatele väljamaksete tegemisega viivitada. „3. juuniks avalduse esitanud hoiustajatele saame hoiustel olnud raha suures ulatuses tagasi maksta juba enne nõuete esitamise tähtaja saabumist ning panga vara müügi lõppemist," ütles ta.

Igale korrektse avalduse esitanud hoiustajale hüvitatakse lähinädalatel kuni 200 000 eurot ning seda summat ületavast kontojäägist veel täiendavalt 30 protsenti. Näiteks kui kontol oli 300 000 eurot, siis välja makstakse lisaks 200 000 eurole veel 30 000 eurot. Lõplikult makstakse veel hüvitamata saldod välja pärast likvideerimismenetluses nõuete esitamise tähtaega, 30. juulit.

Pank pandi rahapesureeglite rikkumise eest kinni

Euroopa Keskpank tunnistas märtsi lõpus Eesti Finantsinspektsiooni ettepanekul kehtetuks Versobank ASi krediidiasutuse tegevusloa. Pank pandi rahapesu ja terrorismi tõkestamise reeglite rikkumise eest päevapealt kinni.

Finantsinspektsioon tuvastas aastatel 2015–2017 läbi viidud korduvkontrollides, et Versobank rikub seadusest tulenevaid nõudeid rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valdkonnas, samuti teenuste osutamise nõudeid Euroopa Liidu teistes liikmesriikides.

Rikkumised olid süsteemsed ja pikaaegsed ning pank ei likvideerinud neid täies ulatuses ka peale inspektsiooni sekkumist.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt