Sirje Potisepp: riigi retoorika on tööandjale solvav

12. juuli 2018, 09:15
Toiduliidu juht Sirje Potisepp
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180712/NEWS/180719914/AR/0/AR-180719914.jpg
Ainult tellijale

Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepp tõdes Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et sotsiaalministeeriumi retoorika, justkui parandaks kohustus töötajat tööõnnetuse vastu kindlustada ettevõtja vastutustunnet, on tööandjale solvav.

„Mind häirib väga sotsiaalministeeriumi retoorika, nagu muidu tööandjad ei teeks tööõnnetuste vältimiseks mitte midagi – eriti olukorras, kus iga tööandja võitleb selle eest, et saada töötajat endale,“ rääkis Potisepp.

Potisepp rõhutas, et ükski ettevõtja ei saa töötaja eest lõpuni vastutada. „Tööandja ei saa töötaja eest vastutust võtta, mis siis, et sotsid seda tahaks,“ nentis ta. „Sotsid püüavad inimesi ka vägisi terveks teha, aga inimene peab ikka ise teadma, mis talle parim on, ja selle eest vastutuse võtma.“

Tööõnnetuse korral on suur roll tihti töötajal endal. „Asi on selles, et töötaja ei täida sageli talle seatud nõuded,“ selgitas Potisepp. „Näiteks ei kanna eririietust, mis on talle ebamugav,“ tõi ekspert näite. „Ei saa mõelda, et iga tööandja peaks töötaja kõrval seisma ja tal kiivrit peas hoidma – töötaja peab ikka ise vastutust tunnetama.“

Oluline lisakulu

Toiduliidu juhataja sõnul tahetakse tööandjale panna oluline lisakulu. „Töötleva tööstuse puhul oleks see kindlustusmakse 139 eurot inimese kohta, ja midagi vastu selle eest ei pakuta,“ oli Potisepp kohustusliku kindlustusidee suhtes kriitiline.

Potisepa hinnangul võiks töötajate kindlustamine tööõnnetuste vastu jääda vabatahtlikuks. „Nagunii ettevõtjad koolitavad uusi töötajaid ning võitlevad selle nimel, et neile tööle tuldaks,“ viitas ta sellele, et turg paneb kõik ise paika.

Seejuures poleks Potisepal midagi ka jagatud vastutuse vastu. „Praegu, kui vastutaks vaid tööandja, võib tekkida aga olukord, kus tööandja maksab kohustusliku makse ära ja leiab, et ei pea enam midagi muud tegema, ka näiteks koolitama,“ selgitas Potisepp ideega kaasnevaid ohtusid.

Siiski soovitab ta valitsusel enne uute eelnõude väljatöötamist parandada tehtud vead. „Praegu on hulk ettevõtjaid lükatud aktsiisipoliitika tõttu täiesti ebavõrdsesse konkurentsi,“ nentis ta. „Näiteks lisaks viinale käiakse Lätis ka toidu- ja ehituskaupade järel – kui me tooksime piirilt ära 150 miljonit alkoholiaktsiisi, saaksime sellest teha tööõnnetusfondi,“ rääkis Potisepp.

„Tööandjad on meil need, kes makse maksavad ja riigi eelarvet täidavad, seega on neil õigus küsida ka normaalset ettevõtluskeskkonda,“ lõpetas Potisepp.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. July 2018, 09:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing