Äripäev • 1. oktoober 2018 kell 6:04

Põhja-Ameerika riigid jõudsid kaubanduskokkuleppeni

Kanada peaminister Justin Trudeau (paremal) sõnas, et tegemist on hea päevaga Kanada riigi ajaloos. USA administratsiooni ametnik märkis, et lepingu saavutamine on suur võit president Donald Trumpi jaoks.  Foto: EPA

Pärast 14 kuud läbirääkimisi jõudsid Ameerika Ühendriigid, Mehhiko ja Kanada uue kaubandusleppeni vahetult enne ameeriklaste kehtestatud tähtaega, vahendab Reuters.

USMCA nime kandev leping päästis 1,2 triljoni dollari suuruse vabakaubandusala, mis oli pärast 25 aastat peaaegu et kokku kukkumas. Ühises avalduses märkisid riigid, et leping toob kaasa vabamad turud, õiglasema kaubavahetuse ning toob kaasa jõulise majanduskasvu regioonis.

Kanada peaminister Justin Trudeau sõnas, et tegemist on hea päevaga Kanada riigi ajaloos. USA administratsiooni ametnik märkis, et lepingu saavutamine on suur võit president Donald Trumpi jaoks ning kinnitus, et valitud strateegia rahvusvahelistes kaubandussuhetes toimib.

Kanada võitles jõuliselt, et säilitada kaubandusvaidluste lahendamise korda, mis kaitseks nende puidutööstust ja teisi sektoreid Ameerika Ühendriikide dumpinguvastastest tollimaksudest. See tuli kõrge hinnaga. Kanada nõustus lubama USA piimafarmeritele ligipääsu umbes 3,5 protsendile oma 16 miljardi dollari suurusest turust. Reutersile teadaolevalt on Kanada valitsus lubanud kohalikele farmeritele kompensatsiooni maksta.

Veel nõustus Kanada 2,6 miljoni sõiduki eksportimisega, kui Trump kehtestab 25protsendised autotariifid. See kvoot kasvataks tariifivaba autode eksporti Kanadast praeguselt tasemelt, mis on umbes 2 miljonit.

USA kehtestatud alumiiniumi- ja terasetolli kohta lepe lahendust ei toonud.

Hetkel kuum