Äripäev • 7. november 2018 kell 11:47
Swedbank prognoosib järgmisel aastal hinnatõusu aeglustumist, toetudes sellele, et alkoholi aktsiisitõus jäetakse ära.  Foto: Raul Mee

Swedbank: hinnatõus aeglustub

Järgmisel aastal inflatsioon aeglustub, kuna energia hinnatõus peatub ja alkoholi aktsiisitõus jäetakse suure tõenäosusega ära, teatas Swedbank.

Hinnatõus küündib sel aastal üle 3%, see on umbes samapalju kui eelmisel aastal, ütles panga pressiteates Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.

"Erinevatest kaubagruppidest panustavad hinnatõusu eelkõige sundkulutused: eluase, toit, transport. Lisaks mõjutab hinnaindeksit alkoholi ja tubaka kallinemine," selgitas ta.

Järgmisel aastal aeglustub inflatsioon aga alla 3%, kuna energia hinnatõus peatub ja alkoholi aktsiisitõus jäetakse suure tõenäosusega ära (vastav eelnõu on praegu menetlemisel riigikogus), prognoosib Elmik.

Kiirest hinnatõusust hoolimata leiab ökonomist, et töötajate elatustase paraneb – keskmine brutopalk kasvab hindadest ligikaudu kaks korda kiiremini. 2018. aastal tõuseb keskmine brutopalk Swedbanki hinnangul ligi 7% ja 2019. aastal umbes 6%. Hindadega korrigeeritud ehk niinimetatud reaalne netopalk tõuseb Swedbanki hinnangul sel aastal tänu tulumaksuvaba miinimumi tõusule umbes kümnendiku võrra ja järgmisel aastal oluliselt vähem, umbes 2%.

Teenused kallinesid kiiremini kaubad

Statistikaamet teatas täna, et tarbijahinnaindeks tõusis 2018. aasta oktoobris võrreldes septembriga 0,5% ja võrreldes eelmise aasta oktoobriga 4,4%.

Kaubad olid mullusega võrreldes 3,7% ja teenused 5,7% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta oktoobriga võrreldes tõusnud 9,1% ja mittereguleeritavad hinnad 3,1%.

Hetkel kuum