Hiigelvõlas firma: lihtne oleks kliendid pankrotti ajada

"Pankade valmisolek uuteks põllumajandusega seotud klientideks on väga väike," ütles Oilseeds Trade'i juht Veikko Vahar.  Foto: Andras Kralla

Vilja- ja väetisekaubanduse ning tehnika müügiga tegelev Oilseeds Trade on vajunud raskustesse, võlad riigile ulatuvad üle poole miljoni euro.

Omal ajal põhja läinud Werolist välja kasvanud Oilseeds Trade'i juht Veikko Vahar selgitas, et pangad suhtuvad põllumajandussektorisse ettevaatlikult, kuid samal ajal üritab ettevõte talle võlgu jäänud põllumehi aidata.

"Käesolev aasta on põllumehele olnud väga raske ja otsime põllumeestele lahendusi. Lihtne oleks võlguolevad kliendid pankrotti ajada, aga see ei too kiiresti raha arvele ja pigem suuname kliente laenu taotlema. See kõik võtab aega,“ rääkis Vahar.

Panustab lootusele

Saneerimisele ei ole firma juhid veel mõtlema hakanud. "Kuni meil on lootust, ei mõtle me sellistele asjadele," lausus Vahar. Samamoodi pole praegu kõne all pankrot. "Kohe kindlasti mitte. Kõige viimane asi."

Firma korraldas läinud aasta detsembris klientidele ja koostööpartneritele peo, kus Vahar ütles, et kolm keerulist aastat põllumajanduses on tekitanud tõsiseid arutelusid.

Selle kinnitusena on Oilseeds Trade’il ja selle tütarfirmadel üleval võlad. Infopanga andmetel on grupi ettevõtted jätnud ainuüksi riigile tasumata 640 000 eurot. Oilseeds Trade'i maksuvõlg hakkas kerima läinud aasta suvel, praeguseks on see kerkinud 359 000 euroni. Võlgasid eraettevõtetele Oilseeds Trade ei avalda. Aastal 2017 teenis ettevõte 41,2 miljonit eurot müügitulu ja kasum ulatus 1,5 miljoni euroni.

Jutud liiguvad

Baltic Agro juht Ants Puusta on konkurendi probleemidest kuulnud. „Turul on jutte, et neil on raskem aeg,“ lausus Puusta.

Põllumajandusfirma Asat juhil Arvi Tupitsal on sama info. „Eelmine aasta oli raske kõigile. See on alati ahelreaktsioon: neile ollakse võlgu ja nemad oma tarnijatele võlgu, nii see käib,“ kirjeldas Tupits, kuidas keeruline põllumajandusaasta põntsu annab. Tupits ootab raha Oilseeds Trade’i tütarettevõttelt. „Peame läbirääkimisi.“

Pangad ehmunud

Oilseeds Trade’i juht Veikko Vahar nentis taas, et põllumajandusvaldkonna ettevõtted on kolmandat aastat murede alla mattunud.

Veikko Vahar, Oilseeds Trade'i juht

Lihtne oleks võlguolevad kliendid pankrotti ajada.

Peale selle on pangad ettevaatlikud. „Põllumeestele müügi faktooringu pakkujaga sai leping läbi. Öeldi, et meie ettevõte ei ole piisavalt tugev tagamaks põllumeeste kohustusi panga ees,“ selgitas Vahar ja tõdes, et uut rahastajat ei ole nad veel leidnud. „Peame läbirääkimisi uue finantseerija leidmiseks, aga selline vahetus võtab aega.“

Vahar lisas, et kuna põllumehed ei suuda raha tasuda enne sügisest saagikoristust, siis vajab ettevõte eluliselt finantseerimist.

Kuue tütarfirmaga Oilseeds Trade alustas tegevust 2005. aastal. Alguses ainult rapsi ja rapsiõliga kaubelnud firma pakub nüüd põllumeestele tarvikuid seemnetest traktoriteni, seisab ettevõtte viimases 2017. aasta majandusaruandes. Ettevõte hindas toona, et on Eesti turust haaranud 20–25%.

Hetkel kuum