Koit Brinkmann • 28. veebruar 2019 kell 14:00

Rikaste TOPi liikme firmad pankrotis

Harju maakohus kuulutas välja kakaoärimehe Arkadi Gorlatši ettevõtete Nord Cocoa ning Keila Veskid pankroti.

Nord Cocoa OÜ juht ja omanik Arkadi Gorlatš Harju maakohtus.   Foto: Liis Treimann

Kuigi Äripäev hindas läinud sügisel ilmunud Rikaste TOPis Gorlatši vara väärtuseks 13,3 miljonit eurot ning sellega platseerus ta 272. kohale, siis tegelikult olid tema osalusega ettevõtted siis juba suurtes raskustes.

OÜ Nord Cocoa vastu pankrotiavalduse esitanud Läti faktooringuettevõte ERST Finance'i esindaja, Lextali vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik rääkis kohtus, et Gorlatši firmade võlad küündivad vähemalt 20 miljoni euroni.

Jaanuari alul toimunud Nord Cocoa vastu esitatud pankrotiavalduse läbivaatamisel tunnistas Gorlatš ettevõtte maksejõuetust, märkides, et sellest 20 miljonist pool on trahvid.

Arvestatav tegija ida pool

Gorlatš rääkis siis ka, et nad on kakaoubade turul endise Nõukogude Liidu regioonis arvestatav tegija. Tema sõnul on see äri kasumlik, aga neile sai saatuslikuks pankadest investeeringuteks võetud lühiajalised laenud. „Paigutasime ASi Keila Veskid ja OÜsse Nord Cocoa üle 10 miljoni euro. Pankadega sõlmisime aastased krediidilepingud,“ kirjeldas ta. Kuna nii lühikese ajaga laene tagasi maksta ei suudetud, hakkasid võlasummat lumepallina kasvatama viivised.

Et pangad keerasid seepeale kraanid kinni, võeti krediiti juba nendelt, kes küsisid kahekohalist intressi. Näiteks ERST Finance andis laenu 14protsendilise intressiga.

Maakohus kuulutas nüüd Nord Cocoa pankroti välja ning määras pankrotihalduriks Oliver Ennoki. Kohtumäärusega kohustati võlgniku Nord Cocoa endisi juhatuse liikmeid Gorlatši ja Arkadiy Aleksandrovit ilmuma vande andmiseks märtsi lõpul toimuvale esimesele võlausaldajate koosolekule. Nord Cocoa maksuvõlg ületab praegu 45 000 eurot.

Ka teine ettevõte pankrotis

ASi Keila Veskid vastu esitas pankrotiavalduse Westford Trade Services DMCC. Nõude suurus ületab 800 000 eurot ja see tuleneb garantiilepingust. Võlgnik Keila Veskid garanteeris Nord Cocoa täitmata jäänud kohustust. Maakohus kuulutas ka Keila Veskite pankroti välja ning määras pankrotihalduriks Urmas Ustavi.

Võlausaldajad kohustatakse hiljemalt kahe kuu jooksul teatama pankrotihaldurile kõigist oma enne pankroti väljakuulutamist tekkinud nõuetest võlgniku vastu, sõltumata nõude tekkimise alusest ja nõude tähtajast.

Lisaks hiigelvõlgadele on Keilas endise TERKO territooriumil tegutsevatel Gorlatši ja tema äripartneri Arkadiy Aleksandrovi ettevõtetel kaelas kriminaalasi. Läinud aasta novembris otsiti ettevõtete ruumid läbi. Kriminaalmenetlus algatati omastamise paragrahvi alusel.

Veel jaanuari lõpul rääkis Gorlatš, et tal on kindel kokkulepe müügitehinguks ühe Prantsuse investoriga, kuid selle aega ta ei ütle.

Hetkel kuum