Asse Sauga • 13. aprill 2016 kell 4:00

Riigikohtu bitcoini-otsus teeb ettevõtjale karuteene

Asse Sauga  Foto: Erakogu

Äsja jõustunud riigikohtu otsus kinnitas, et rahapesu andmebüroo on käitunud õigesti, ­allutades meelevaldselt bitcoini alternatiivse maksevahendi definitsiooni alla. Õiglane see otsus kindlasti pole, kirjutab krüptoraha llidu juhatuse liige Asse Sauga.

Mõistan täiesti Otto de Voog­di, kes tegeles asjaga hobi korras, huvist tehnoloogia vastu. Vahendas, koolitas, levitas infot uuest ägedast lahendusest ja oli Eesti fänn, mitte mingi potentsiaalne kurjategija. Krüptorahanduse puhul kehtib kirjutamata reegel: et hoomata, kuidas see täpselt toimib, peab seda ise kasutama. Nii de Voogd ka talitas, uskudes Eesti sõbralikku ja eesrindlikku ärikeskkonda.

Innovatiivne Eesti?

Mõistan firmasid ja ettevõtjaid, kes põrkavad vastu sama regulatsiooni. Euroopa Liidus on Coinbase­ sulgenud oma teenused ainsana meile, Eestile, kes me peame ennast vägagi innovaatiliseks e-riigiks.

Regulatsioone on kindla peale vaja, kuid eelkõige peaksid nad teenima ettevõtlust soodustavat keskkonda. Teine eesmärk peaks olema kuritegevuse ennetamine. Tihti kipume meie, eestlased, kõigepealt kaitsma ja keelama, alles siis tuleb kõik muu.

Otto de Voogd on tegelikult teinud Eesti riigile suure teene. Kui rääkida Soome või Läti bitcoini valdkonna inimestega, siis ei ole neil taolist juhtumit, mis ajendaks rahvast krüpto­raha teemal arutlema, ­uurima ja analüüsima. Eestis on aga suuresti tänu de Voogdile olemas krüptoraha liit.

“Tänu” kohtuvaidlusele on krüptorahandusega väga hästi kursis rahapesu andmebüroo, finantsinspektsiooni ja rahandusministeeriumi ametnikud, teemat on puudutanud ka president ja peaminister. Kurb, et see on saavutatud ühe Eesti pere lahkumise hinnaga.

Teeme ise reeglid

Kindlasti tuleb regulatsiooniga tegeleda. Jutud käivad Euroopa-ülesest krüptoraha rahapesuregulatsioonist, kuid teatavasti ei ole Euroopa masinavärk just kiire. Mugav oleks sealt ettekirjutused saada ja need lihtsalt kohandada. Aga palju kasulikum Eesti jaoks oleks sobiv regulatsioon ise vastavalt meie keskkonnale ja vajadustele välja töötada ning anda signaal ettevõtjatele, et me toetame innovatsiooni. Seda me ju igal võimalusel välja hõikame.

Positiivne näide on Uberi koostöö maksuametiga. Tunnustuse võidavad nii regulaatorid kui ettevõtluskeskkond laiemalt.

Investeeringute ja uute iduettevõtete loodud lisaväärtus võib olla mõõtmatult suur. Sest me ei räägi ju ainult krüptorahast, vaid hajutatud andmebaasidest (blockchain) kui viimase sajandi inimkonna olulisimast tehnoloogiast.

Hetkel kuum