Töökoht peab innustama

Dan Strömberg 19. september 2016, 07:00
Dan Strömberg
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160919/OPINION/160919812/AR/0/Dan-Strömberg.jpg

Organisatsiooni ei saa muuta väärt töötajate silmis ligimeelitavaks pelgalt palganumbriga – tuleb anda inimestele võimalus kaasa lüüa arenevas ja kasvavas ettevõttes, leiab Telia Eesti juhatuse esimees Dan Strömberg.

Telekomi- ja IT-sektorile on keskmise palga kiire kasv tõsine väljakutse, kuna sobiva pädevuse ja kogemustega inimestest nendes valdkondades on Eestis tuntav puudus ning nõudluse ja pakkumise ebakõla survestab töötasusid märgatavalt. Selleks, et olla tööturul ligimeelitav tööandja, peab ettevõte tõsiselt pingutama ning konkurentsivõimeline palk on üks oluline osa selles võrrandis. 

Telekomisektor on ligimeelitav just kiire arengu ja muutustega – klientidele vajalikud tooted ja teenused töötatakse kähku välja ja tuuakse turule. Nendel väärtustel on oluline roll, miks inimesed soovivad töötada näiteks telekomifirmas. Aga loomulikult ei saa meiegi üle ega ümber turul valitsevast palgasurve teemast.

Mündi kaks poolt

Kui vaadata teemat veidi laiemalt, on siin kaks olulist nüanssi. Ühest küljest on palkade suurenemine kindlasti positiivne inimestele parema elustandardi kindlustamisel kui ka majanduskasvu tekitamisel – seda muidugi seni, kuni inflatsioonisurve on kontrolli all.

Teisalt on aga oluline jälgida, et palgakasvu toidaks suurenenud tootlikkus. Vastasel juhul on oht, et pikemas vaates väheneb ettevõtete tehtavate investeeringute maht. Majanduskasv on aga otseselt seotud investeeringutega.

Praegu on telekomifirmad majanduse ühed suurimad investorid, suunates ligi 15% oma müügitulust investeeringutena tagasi.

Eesti on elanike arvult väike riik ning praegu on positiivne, et registreeritud töötuse määr püsib madalal tasemel. Et seda ka edaspidi nii hoida, peame rohkem investeerima ja leidma nutikamaid võimalusi töö tegemiseks.

Õige töötaja puudus

Uute tehnoloogiate kasutamine, digitaliseerimine ja e-ühiskonna arendamine on küll head lähtekohad, kuid peame selles vallas tegema jätkuvalt uusi samme. Samas on väikese tööpuuduse kõrval teiseks reaalsuseks kvalifitseeritud tööjõu puudus just tehnoloogilise arenguga seonduvates valdkondades. See on mure, mis võib hakata pärssima tulevikuedu.

Eesti jaoks on oluline ka edaspidi püsida innovatsiooniliidri rollis, kes viib ellu nutikaid lahendusi ja suudab seeläbi tegutseda tõhusalt. Seetõttu on äärmiselt tähtis ettevõtete kõrge tootlikkus, mida aitab saavutada ja kindlustada ühiskonna edasine digitaliseerimine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    19. September 2016, 07:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing