Koit Brinkmann • 30. mai 2017 kell 4:15

Korruptsioonipime tahab linnapeaks

Koit Brinkmann  Foto: Erik Prozes

Tallinna abilinnapea Taavi Aas on varguse puhul pilgu lihtsalt kõrvale pööranud, kirjutab ajakirjanik Koit Brinkmann.

Üle 12 aasta keskerakondlikus Tallinna võimuladvikus abilinnapeana töötanud Taavi Aas on linnapea kandidaat, kes pole korruptsiooni enda ümber kuulnud ega näinud või on ta siis varguse puhul lihtsalt oma näo kõrvale pööranud.

Aasa loogika paistab olevat, et kui minu ümber varastatakse, siis mind see ei puuduta, kuna mina ju ise ei võta võõrast vara. Kuid ükski aus ja südametunnistusega juht ei saa aga lubada enda ümber või veelgi enam, enda alluvuses korruptiivset käitumist.

 

1. vaatus: Aas tundis ennast ebamugavalt

Abilinnapea Aasal oli nõunik Ivo Parbus. Kui kinnisvaraarendajate asjad pealinnas jäid toppama, siis sai ühendust võtta Parbusega ning muret kurta. Abilinnapea Aasa nõunik võttis asja kohe käsile, helistas vajalikud inimesed linnastruktuuris läbi ning andis tegutsemise suunised.

Parbus ajas tihedalt asju ka vanalinna korteritega sahkerdajana tuntuks saanud Elmar Sepaga, kes toona oli Tallinna linnavolikogu esimees. Loomulikult Keskerakonna liige, nagu Parbuski.

Meeste omavahelistest vestlustest koorus välja, et linnapea Edgar Savisaar ja abilinnapea Aas olid väga hästi kursis, kuidas ja mille eest ärimeeste raha liikus.

„Ja see on ... Jah, ja see ongi seesama, ee, kurat, noh, ma ei tea, kus vendade mõistus oli, et noh, selles suhtes praegu on muu seas, ee, noh, ütlen sulle niimoodi, et ega, ee, linnapea (Edgar Savisaar – toim) on … kohkunud ja, ja ega noh, Taavi (Tallinna abilinnapea Taavi Aas – toim) tunneb ka ennast ebamugavalt seal,“ rääkis Parbus Sepale.

Sepp tõdes: „Nojah, õnneks ei ole minu ega sinu pea pakul, kurat, siin on jälle teiste, teiste meeste lollused, nagu tavaliselt, kurat.“

Jututeemaks oli Äripäevas ilmuv lugu mis tõi esimest korda avalikkuse ette Keskerakonna varjatud rahastamise Jüri Vilmsi sihtkapitali kaudu. Parbus ja Sepp said artikli ilmumisest teada, sest Äripäev reklaamis K-skeemiks nimetatud artiklit enne ilmumist. Äripäev kirjutas, et ajalehtede Kesknädal ja Vesti Dnja väljaandjat Jüri Vilmsi Sihtkapitali kasutati pumbana, mille kaudu ette­võtjate raha liikus Keskerakonnale.

2. vaatus: ka Aasa teine alluv läks kurjale teele

Enne Parbust oli Aasa nõunikuks Toomas Õispuu, kelle roll ei olnud Parbusest vähem oluline. Aasa ettepanekul edutas linnavalitsus Õispuu linnaplaneerimise ameti juhatajaks. „Olles mitte seotud ameti haldustegevusega, näeb kõrvalt protsesside ja protseduuride kitsaskohti ja rutiinide muutmise vajadust, et tõsta töö kvaliteeti sisuliste otsuste ettevalmistamises, mis puudutavad haldusväliseid isikuid, samuti on ta valmis tegevusteks positiivse kuvandi süvendamisel organisatsioonist väljapoole, avalikkuse üldise usalduse tõstmiseks ameti tegevuse vastu ja hea halduse põhimõtete edasiarendamiseks,“ põhjendati toona erakonnakaaslasest Õispuu kasuks tehtud valikut.

Mõned aastad hiljem mõisteti Õispuu süüdi advokaat Viktor Kaasikult hipodroomi ala detailplaneeringu menetlemise korraldamise eest pistise võtmises.

3. vaatus: episoodide taha ei oska näha

Linnapea Edgar Savisaare altkäemaksu uurimise käigus otsiti 2015. a septembris läbi ka abilinnapea Aasa kabinet.

Äripäevale antud intervjuus ei teadnud Aas kõige kõrgemal tasemel toimunud sahkerdamistest jälle mitte midagi.

„Vaikselt hakkab selguma pilt, mis oli nende episoodide taga, mida prokuratuur kirjeldas. Nii palju, kui mina hetkeks tean, siis ma ei tea küll, et linnavalitsus oleks teinud midagi ebaseaduslikult. Ma ei oska nende episoodide taha näha,“ tõdes Aas.

4. vaatus: korruptsioon otse nina all

Aas ei näinud ega kuulnud, et kolleegil linnavalitsuses Arvo Sarapuul olid isiklikud ärihuvid pealinna prügiäris, kuigi sellest räägiti üsna lahtiste kaartidega juba pikemat aega.

Peale Sarapuu kinnipidamist mainis Aas korruptsiooni ühes lauses. "Ka minu huvi on selles, et ei oleks korruptsiooni ja ma olen öelnud, et oleks väga hea saada infot prokuratuurist, kas on midagi algatatud. Paraku sellele vastust ei ole tulnud,“ ütles Aas linnavalitsuse pressikonverentsil ja lisas, et spekulatsioone on olnud varem ja teisigi, aga neile linnavalitsus tugineda ei saa. Ja see oligi korruptsioonist kõik. Seekord Aas vähemalt vabandas ja kahetses tekkinud olukorda. Varasemalt on linnavalitsus hoidnud Savisaare joont, et erakonna õnnetustes on süüdi uurimisasutused.

Hiljuti teatas Aas enda Tallinna linnapeaks kandideerimist ning põhjendas seda muuhulgas mõttega, et „saaksime kaitsta oma saavutusi“. Loodetavasti ei pidanud ta silmas Keskerakonna kriminaalkaristust või tervet plejaadi Tallinna linnaametnikest süüdimõistetuid.

Hetkel kuum