Stan Nahkor • 13. veebruar 2018 kell 3:00

Tuleviku finantsaudit leiab murtud tiivaga linnu ka suurest parvest

Stan Nahkor  Foto: erakogu

Uudne tarkvara võimaldab audiitoritel ka suurtes andmemahtudes kirurgilise täpsusega navigeerida, kirjutab EY partner ja auditiosakonna juht Stan Nahkor.

Audit on paljude ettevõtjate jaoks vaid seadusest tulenev kohustus ja ettevõtte juhtorganid isiklikult suurt lisandväärtust ei tunneta, ent äsja kasutusse jõudnud tööriistad lubavad leida murtud tiivaga linnu üles ükskõik kui suurest (andmete)parvest.

Auditivaldkond on teinud viimase paarikümne aastaga küll väga suure arengu, kuid siiski on elektrooniliste lahenduste suhtes jäädud üsna konservatiivseks ja Exceli tabelite keskseks. See on paljuski käsitöö, kõik tuleb oma silmaga üle vaadata, automaatset analüüsi pigem ei toimu. Samal ajal kasvab auditeeritavates firmades kõikvõimalike andmete maht, mille analüüs saaks olla palju mitmekülgsem. Ühe auditi aluseks võib tänapäeval olla juba sadu megabaite erinevaid arvandmeid ning suurema ettevõtte auditeerimine võib võtta rohkem kui 1000 tundi.

Suurte andmemahtude uurimiseks on juba loodud käepärased vahendid, kuhu saab sisestada märksa rohkem erinevaid kriteeriume kui Exceli graafikusse. Seejärel eristuvad varasemast märksa selgemini kõikvõimalikud riskikohad nii ettevõtja kui audiitori jaoks.

Näiteks pankadel on suured laenuportfellid, mida hinnatakse erinevate krediidireitingutega. Laenude analüüsimiseks on terve hulk erinevaid lähteandmeid alates maksevõime kordajatest ning lõpetades intressimäärade ja tagatise kordajatega. Pärast kõigi laenude andmete arvutisse sisestamist selgub, et millegipärast andis pank 15 laenu tagatiseta ja seejuures küsimusi tekitavalt madala intressiga.

Saatan peitub detailides

Selleks, et vältida suuri probleeme, võiks alustada väikestest anomaaliatest. Kui sama oleks tehtud enne 2008. aasta majanduskriisi, saanuks pangad ehk ohtlikke tendentse paremini ette näha. Uue tarkvara abil võib pankur nüüd näha kõiki välja antud laene väikeste täppidena suures parves. Ta võib graafikut suurendada, klikkida ka igale täpile eraldi ning näha iga konkreetse laenu andmeid – laenu saaja, intress, tagatis ja muu tarviline. Parve nö „head täpid“ on lihtsalt leitavana graafiku ühes, „pahad“ aga teises, servas.  Korraga on ettevõtja käes materjal, mis annab visuaalse üldpildi kogu parvest ning lubab teisalt uurida parve üksikuid osi lausa kirurgilise täpsusega.

Niisiis jätavad auditid senise ülevaatliku pildi alles, ent annavad lihtsa võimaluse suunduda alati detailide juurde ning nagu me väga hästi teame, peitub kurat sageli just detailides. Võimalikke tulevasi probleeme saab nüüd paremini ennetada ja kõik see ei kehti kaugeltki üksnes pankade, vaid ka teiste majandusvaldkondade kohta. Tohutu baitide hulk muutub järsku millekski nähtavaks, loogiliseks ja arusaadavaks.

Hetkel kuum