Solidaarset tervisekindlustust tuleb kaitsta

Monika Haukanõmm  Foto: Raul Mee
3. oktoober 2018 kell 3:00
Arvamused
Ainult tellijale

Sotsiaalmaksu kaotamisele ei saa mõelda enne, kui leitud pole katteallikaid tervishoiu rahastamiseks ja samal ajal ka uute vahendite valdkonda investeerimiseks, leiab riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees ja Vabaerakonna fraktsiooni liige Monika Haukanõmm.

Lisaks sotsiaalmaksust laekuvatele summadele vajab tervishoiuteenuste pakkumine ka lisarahastust. Eesti tervishoid peab hakkama saama 6protsendilise panusega sisemajanduse koguproduktist, Euroopas on vastav näitaja aga keskmiselt 9 protsenti.

Seega ei ole sotsiaalmaksu ärakaotamine teema enne, kui ei panda lauale konkreetset lahendust, kust tuleb puudujääv rahasumma. Tänavuse eelarve kontekstis on see suurusjärk 1,3 miljardit eurot. Kui Kaja Kallase väljakäidud mõtte taga on tee sillutamine solidaarselt tervisekindlustuselt eratervishoiule, siis on see aga väga ohtlik ja rahva tervisega mängiv idee.

Teisi makse tuleb tõsta

Sotsiaalmaksu alandamine on võimalik vaid siis, kui selle taustal leitakse võimalus teiste maksude tõstmiseks ning praegu selle eest pakutavate teenuste hulk ei vähene. Vabaerakond pakub alternatiivina kommertskinnisvara maksustamist, mis oleks selgesti jälgitav ja prognoositav maks.

Veel tuleb tervishoiuteenuste osutamiseks kasutusele võtta praegu suurhaiglate kontodel passiivselt seisev ligi 100 miljonit eurot ja lõpetada priiskav rahakasutus, mis kõige markantsemalt on esile tulnud Pärnu Haiglas.

Hetkel kuum