Kaido Somelar • 3. mai 2019 kell 3:00

Egod on suurelt kokku põrganud

Ehitustrusti juhatuse esimees Kaido Somelar  Foto: Andres Haabu

Peaminister peab tegema otsuseid, sest kõige halvem variant on see, kui pall veereb sinna, kuhu tahab, leiab ettevõtja Kaido Somelar.

Selle valitsuse raskeim teema on säilitada kaine mõistus. Väga suurelt on esile tulnud egode kokkupõrked. Selline lähenemine on väga lühinägelik ja väiksele riigile väga haavatav. Kõik justkui ajavad oma. See on aga hetk, kus peaminister peab tegema otsuse pikemat pilti vaadates ja ainult riigi huvides.

Otsuseid peab tegema. Ka halb otsus on otsus, millelt saab edasi minna. Nii, et pall veereb sinna, kuhu aga tahab, on kõige halvem variant. See tundub olevat ka selle valitsuse võti. Ega nad rumalad pole, aga sihi seadmisega võiksid nad käituda targalt ja nõu küll kuulda võtta.

Lukku keeramine oleks vale

Ettevõtjana on mul selgelt oma mured ja hirmud.

Töökäte puudus. Kahetine tunne on. Paljuräägitud majanduskriis või -langus või kuidas iganes seda nimetatakse, hingab natuke iga ettevõtja kuklasse. Läheb hästi, aga valvsus on suur. Lõtvunud otsused võivad hetke pärast kalliks maksma minna. Teisalt sisendite kallinemine, palgasurve. Selline on praegune pilt ja kui selle juures täie tõsidusega rääkida võõrtööjõu piiramisest, siis see on hirmutav. Nõus, see peab olema reguleeritud, siia jäämise reeglid peavad omavahel läbi räägitud olema, maksud makstud.

Praegu on kahjuks või õnneks nii, et see on ainuke, mis meid, ettevõtjaid, töökäte puudusest päästab.

Kõige valem oleks, kui see võimalus lihtsalt lukku keerataks. Siis on küll tunne, et oma varbad on kaugeim punkt. See tuleb lihtsalt lahendada ja majandusele parimal moel.

Mis saab siis, kui pidu läbi

Tore elu meeldib kõigile. Tarbimine on julguse ülemisel piiril, maksud laekuvad ja üldiselt läheb hästi. Küll on aga selle valitsuse tarkuseks see, kuidas ollakse valmis majanduse võimalikuks languseks; kuidas riik plaanib panustada meie olulistesse sektoritesse siis, kui erasektori tellimused langevad, et vältida masskoondamisi. Tuleb tunnistada, et eelmisel korral selleks valmis ei oldud. Aga nüüd tuleb seda teha paremini.

Teemasid on veel.

Eestlased ja rahvuslus. Valimised näitasid, et see on oluline. Seda ei saa eirata.

Majanduse käekäik. Digitaliseerimine. Siin peab riik olema eestvedaja ja panustaja.

Ametkondade töö kiirus ja otsuste tegemise julgus. Näiteks maja valmib 8 kuuga ja kasutusluba menetletakse kaks kuud. See ei ole parlanksis.

Hetkel kuum