Karli Lambot • 10. detsember 2012 kell 10:47

Karli Lambot: labane väljapressimine

Kurb on vaadata Reformierakonna võimuladvikut, kes püüab pingelises segaduses olukorda hinnata, rindejoont õgvendada ning ei suuda mõista, et positsioone loovutades tuleb taganeda veel kaua.

Võimul püsimise strateegia, mis rajanes ühelt poolt keskvalitsuse vastutustundlikul ja avatud majanduspoliitika kuvandil ning teiselt poolt ühiskonnagruppide vastandamisel headeks ja halbadeks, ei tööta enam.  

Pikalt pinge all olemine lükkab üha rohkem katet võimupirukalt, mille särava kooriku alt avaneb viletsamaitseline sisu. Ettevõtlussõbraliku vormi ja pehmelt öeldes kahtlaste väärtustega ärihuvidega sisu kokkusulatamine tekitab vältimatu konflikti, mille puhul pooleaastase püsiva surve all on üha raskem näida aus ja siiras.

Keskkonnaminister Pentus-Rosimannus nimetas Autorollo OÜ võlausaldajate hagi labaseks väljapressimiseks. Hagejate tegelikke tõendeid teadmata oli Pentus-Rosimannusel frustreeriv otsustada, kuidas tülikate ajakirjanike küsimustele vastata nii, et hiljem oma sõnu sööma ei pea. Õige hõlma ei hakka keegi, võiks meelde tuletada.

Hinnates ajakirjanduses avaldatud fakte, joonistub ka kõige heatahtlikuma hinnangu kohaselt välja pilt: perekond Rosimannus asus abistama haiget omanikku Väino Pentust, tegeles ettevõtte asjadega, kutsus appi nõustaja ja hilisema ülevõtja Siim Roode – ning kogu selle sekkumise tulemusena laenati ettevõttest välja üle kolme miljoni krooni (nüüdseks kadunud), võõrandati varad ning jäeti võlausaldajad tühjade pihkudega. Avaliku kohtuvaidluse käigus selgub, mis tegelikult ettevõttes juhtus. Samavõrra huvitab, et kas see on tavaline praktika, et poliitiliselt juhitud Kredex käendab ligi 7 miljoni krooni ulatuses olematu ajalooga autoveofirma pangalaenu.

Tean, et aastaid kannatlikult nõudeid koondanud võlausaldajad  on mõnevõrra murelikud , kuid kompromisskokkulepetele nad ei lähe. Mage lugu on käia kohut sõnades ettevõtjasõbraliku erakonna juhtiva ministriga, kes nimetab võlausaldaja huvide seadusliku kaitsmist labaseks väljapressimiseks. Õigusriigile kohane avalik kohtuvaidlus ei ole šantažeerimine.

Reformierakonna juhtkond on viimasel ajal korduvalt avalikkust ähvardanud, et kui te ei ole meiega ja ainult meie pakutava liberaalse ja vastutustundliku majanduspoliitikaga, siis on tulemuseks kaos. Et korras riigirahandus ja ettevõtlussõbralikkus on murdmatult paari pandud partei praeguse juhtkonnaga. Riigi hea käekäik sõltuvat erakonna võimuladvikust, kus on ligi 12 000 liiget ja seega vahetusmeeste pink vägagi pikk. Kas see ei ole väljapressimine? Kas ka  labane, selle hinnangu võib igaüks ise anda.

 

 

Hetkel kuum