Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Loe Pentuse kirjavahetust

  Äripäev avaldab faktoloogia, millele tuginedes väidame, et keskkonnaminister on avalikult valetanud ja olnud informeeritud Autorollos toimunust.

  Veofirmas Autorollo toimus rida kahtlasi tehingud pärast seda, kui ettevõtte juhtimisse sekkusid Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus ning firma läks nende soovil advokaat Siim Roode ettevõtte omandusse.
  Perekond Rosimannus osales firma juhtimises ka ajal, kui Autorollo ei kuulunud ametlikult enam Keit Pentus-Rosimannuse isale Väino Pentusele. Pärast 2010. aastal toimunud omanikuvahetust oli ettevõttes lisaks Väino Pentusele veel kaks juhatuse liiget, kes koostöös uue omanikuga saanuks firma juhtimisega edasi tegeleda. Selle asemel pidid aga need kaks juhatuse liiget ja uus omanik oma tegevusest informeerima ka perekond Rosimannust.
  Toimunud skeemide tulemusena kadus pärast esimese pankrotiavalduse esitamist Autorollost vara. Autorollo tütarfirma jäänused läksid aga lõpuks Rain Rosimannuse endise kälimehe ehk Rosimannuse eelmise naise õemehe omandusse. Kõige suuremat kahju Autorollos toimunust kannatas riiklik sihtasutus KredEx.
  Algus ja laenud
  2008. aastal asutas Väino Pentus OÜ Autorollo (asutamisel 2008. aasta aprillis oli nimeks OÜ Naitsirk). Autorollo võttis Swedbankist 9 miljonit krooni laenu (575 000 eurot). Laenu käendas 75% ulatuses tagasimaksmata laenusummalt riiklik sihtasutus KredEx. Samal aastal maksis Autorollo 200 000 krooni laenu tagasi. KredEx ei avalikusta, kes olid need viis inimest, kes otsustasid laenu käendada.
  2009. aastal võeti Autorollost mitmel korral välja suur summa sularaha.
  Ajavahemikul 20.11.2009–01.04.2010 tehti Autorollo pangakontolt kokku viis ülekannet ettevõtte juhatuse liikme Tiit Pohla pangakontole. Kokku laekus sel ajal Autorollost Pohla pangakontole 505 000 krooni. Ajutise pankrotihalduri hinnangul oli olemas võimalus see summa tagasi nõuda.
  Advokaat Roode võtab firma üle
  20. aprillil 2010 saatis Keit Pentus e-kirja Autorollo raamatupidajale. “Nagu te ilmselt teate, pole firma seis eriti kiita ja tegeleda on vaja paraku iga päev. Nende asjaolude sunnil olen sunnitud nii kaua ise, koos paari nõustajaga, sellega tegelema, kuni Väino tervis taastub,” kirjutas Keit Pentus. Ta soovis, et raamatupidaja saadaks Autorollo põhivarade, võlgade ja laenujääkide nimekirja.
  21. aprillil saatis Keit Pentus Autorollo raamatupidajale mitu e-kirja. Muu hulgas kirjutas Pentus järgmist: “Me oleme endale appi võtnud juristi, kes on usaldusväärne inimene ja kellel on täisvolitus teha kogu pilt endale (ja hiljem meile) selgeks. Kuna ta on võetud appi meie enda poolt, siis on oluline, et tal oleks tõesti 100% infost olemas,” kirjutas Pentus. Ta lisas kirja lõppu advokaat Siim Roode mobiiltelefoni numbri ja e-posti aadressi.
  26. aprillil käis Väino Pentus notaris ja müüs Autorollo Siim Roode firmale OÜ Roode & Partnerid. Roode on advokaadibüroo MAQS advokaat. Väino Pentus jäi edasi ettevõtte juhatusse, samuti olid juhatuses edasi Janos Sillamaa ja Tiit Pohl. Pohl lahkus juhatusest 2010. aasta juulis.
  28. aprillil  saatis Rain Rosimannus e-kirja Autorollo raamatupidajale: “Teile võib kirjutada või helistada Erkki Kibbermann, kellele palun anda igakülgset abi firma rahaasjadest ülevaate saamiseks.” Kibbermann on seotud arvukate erinevate firmadega. Üks tema firma pakub maksunõustamist ja raamatupidamisteenuseid. Ta on varem olnud ka näiteks Edgar Savisaare äripartner.
  29. aprill–11. mai toimus sage e-kirjade vahetamine Siim Roode, Keit Pentuse, Rain Rosimannuse, Janos Sillamaa ja Tiit Pohla vahel.
  Näiteks 29. aprillil palus Siim Roode Janos Sillamaad, et viimane saadaks kõik kirjad ka Keit Pentusele ja Rain Rosimannusele. “NB! Palun kasuta reply to all-nuppu!!!” kirjutas Roode.
  Kirjadest ilmneb, et Rain Rosimannus on otsinud Autrollo autodele tööd. Rain Rosimannus käskis olulised dokumendid kastidesse panna ja ülejäänu ära visata ning ütles, et dokumentidele ning arvutitele ja printeritele tullakse järele. Tundis huvi üürilepingu lõpetamise tingimuste vastu.
  10. mail esitas Port One OÜ Autorollo vastu pankrotiavalduse. Kohus otsustas pankrotimenetlust mitte alustada.
  17. mail otsustas Autorollo ainuosaniku Roode & Partnerid juhatuse liige Siim Roode asutada tütarühingu AutoHills, mille osakapitali maksti mitterahalise sissemaksena veoautod ja poolhaagised.
  17. mail toimus Kiili Autoveod OÜ osanike koosolek, mida juhatas ettevõtte suurim osanik Valjo Liivamägi. Koosolekul otsustati asutada tütarühing AutoHills, mille osakapitali maksti rahalise sissemaksena 20 000 krooni.
  17. mail sõlmisid OÜ Autorollo juhatuse liige Väino Pentus ja alles asutamisel oleva AutoHills OÜ juhatuse liige Valjo Liivamägi mitterahalise sissemakse üleandmise lepingu. Liivamägi võttis vastu Autorollole kuulunud 13 veoautot ja poolhaagist. Sõidukite tehnilises passis tehti muudatused ja omanikuks märgiti AutoHills (asutamisel) ning kasutajaks Kiili Autoveod.
  7. juunil koostas audiitor Anne Nuut arvamuse AutoHills OÜ osakapitali tehtud mitterahalise sissemakse kohta. Ta kinnitas Autorollo juhatuse hinnangu, mille kohaselt oli mitterahaline sissemakse tehtud summas  2 130 000 krooni.
  11. juunil kanti AutoHills Äriregistrisse, 50% kuulus Autorollole ja 50% Kiili Autovedudele. Tütarfirma asutamise ja varade tütarfirmasse viimisega tegeles Siim Roode.
  17. juunil sõlmisid Autorollo esindaja Väino Pentus ning Renaldo Invest OÜ esindaja Martin Sillandi Tallinnas notaris pandilepingu. Lepingu kohaselt pantis Autorollo võlakohustuse täitmise tagamiseks osaluse AutoHillsis Renaldo Investile.
  3. augustil kanti Autorollo raamatupidamisprogrammi kaks laenulepingut, mille kohaselt oli Autorollo andnud poolteist aastat varem Roman Moiseevile 2 miljonit krooni sularahas laenu ning ettevõttele Est-Trade Groupile miljon krooni sularahas laenu.
  22. novembril ehk viis kuud pärast tütarfirma asutamist jäi Autorollo oma osalusest AutoHillsis ilma, osalus läks Renaldo Investi omandusse. Selle ettevõttega olid seotud Argo Hollo ja Martin Sillandi. Näiteks oli Roode, Hollo ja Sillandi varasem ühine kokkupuutepunkt ärimees Toomas Rüütmann, kelle äridega on seotud olnud kõik kolm.
  8. detsembril loovutas Renaldo Invest oma osaluse AutoHillsis kaasomanikuks olnud Kiili Autovedudele.
  Pankrotiaeg
  23. detsembril 2010 esitas Väino Pentus Autorollo vastu pankrotiavalduse.
  23. detsembril esitas ka Swedbank pankrotiavalduse.
  16. veebruaril 2011 esitas Krediidikorraldus OÜ Autorollo vastu pankrotiavalduse. Kohus otsustas Swedbanki ja Krediidikorralduse avalduse ühte menetlusse liita. Ajutiseks pankrotihalduriks määrati Martin Krupp.
  29. märtsil kuulutas Harju maakohus välja Autorollo pankroti.
  14. aprillil toimus Autorollo võlausaldajate esimene koosolek. Pankrotihaldurile laekus kokku 11 võlanõuet kogusummas 656 299 eurot. Suurimateks võlanõudjateks olid KredEx 327 873 euroga, Swedbank 194 705 euroga ja Krediidikorraldus 113 339 euroga.
  Kuna KredEx ja Swedbank olid võla sissenõudmisel passiivsed ja pigem valmis leppima Autorollo pankroti raugemisega, siis tegi Krediidikorralduse OÜ juht Ingmar Pärn neile ettepaneku võlanõue loovutada.
  KredEx loovutas Eesti Ekspressi andmetel oma 327 800eurose nõude vaid 3500 euro eest. KredEx pole nõus ise kahju suurust avalikustama.
  Augusti lõpus asutas Juhan Maltnale kuuluv Rekka Transport ettevõtte OÜ Rekka Veli.
  26. septembril sõlmisid AutoHills ja Rekka Veli ühinemislepingu, ühendatav ühing oli Rekka Veli. Ettevõtte omanikeks sai pärast ühinemist Rekka Transport ja Kiili Autoveod.
  8. veebruaril 2012 otsustas Rekka Veli ainuosanik ja juhatuse liige Juhan Maltna kutsuda end juhatusest tagasi ning valis ettevõtte uueks juhatuse liikmeks Margus Tambergi.
  Rain Rosimannus ja Margus Tamberg on koolivennad. Lisaks on Tamberg Rosimannuse endine kälimees. Margus Tambergi naine Mari ning Rain Rosimannuse eksabikaasa Ingrid on õed.
  16. märtsil algatas prokuratuur Autorollo panrkotihalduri avalduse alusel kriminaalmenetluse. Ühelegi isikule polnud novembri lõpu seisuga kahtlustust esitatud.
  2012. aasta mais tehakse Äriregistrisse kanne, et Rekka Veli omanikuks on Margus Tamberg.
  Ministri valede aeg
  26. novembril 2012 küsis Äripäev Keit Pentus-Rosimannuselt ja Rain Rosimannuselt nende seotuse kohta firmaga Autorollo. Keit Pentus-Rosimannus ütles esimeses intervjuus, et ta pole Autorolloga seotud ja pole selle firmaga seoses advokaat Siim Roodega suhelnud.
  Rain Rosimannuse sõnul on tegemist järjekordse laimukampaaniaga.
  27. novembril avalikustab Äripäev, et Autorollo võlausaldajad kavatsevad esitada perekond Rosimannuse, Siim Roode ning Roodega seotud kahe ettevõtte vastu tsiviilnõude, mille suurus on umbes 500 000 eurot.
  Äripäev saadab uued küsimused, mille peale vastas Rain Rosimannus: “Mõelge ise mingi lugu välja, nagu tavaliselt.”
  Keit Pentus-Rosimannus vastab täiendavatele küsimustele, et tal pole varem öeldule midagi lisada. “Mul pole Autorollo majandustegevusega vähimatki pistmist, ainuke seos kogu looga on see, et olen oma isa tütar ja tema ettevõtmistele kaasa elanud nii heas kui ka halvas. Mis Raini puutub, siis kui isa palus Rainil leida asjatundja, kes oskaks anda juhtimisnõu ja kõrvaltvaataja pilguga hinnata ettevõtte majandusolukorda, siis loomulikult ta selle asjatundja otsis,” kirjutas minister.
  28. novembril saatis Äripäev Keit Pentus-Rosimannusele uuesti kirja: “Te ei vastanud siiski minu küsimustele. Olete Te Autorollo probleemide tõttu suhelnud või olnud kirjavahetuses Autorollo OÜ omanikuks saanud Roode&Partnerid OÜ omaniku Siim Roodega?” kirjutas ajakirjanik Kadri Jakobson.
  Pentus-Rosmannus vastas samal päeval: “Kordan juba öeldut, ma ei ole olnud seotud OÜ Autorollo majandustegevusega.”
  29. novembril kirjutas Äripäev Autorollos toimunud tehingutest ja sellest, kuidas Reformierakonna ja IRLi liikmetest ning rahastajatest koosnev sõpruskond tekitas kahju Autorollo võlausaldajatele, teiste hulgas KredExile.
  4. detsembril kirjutas Äripäev, et 3. detsembril esitas Autorollo kohtule hagi Keit Pentus-Rosimannuse, Rain Rosimannuse, Väino Pentuse, firma Roode&Partnerid ning advokaadibüroo MAQS vastu. Nõude suurus on 500 000 eurot.
  Pentus-Rosimannus ütles, et tegemist on labase väljapressimisega.
  Pentus-Rosimannus on Äripäeva küsimustele vastates valetanud korduvalt ja teinud seda videokaamera ees ning ka kirjalikult vastates. Tõenäoliselt lootis minister, et tema valetamine ei saa avalikuks, sest ta ei teadnud, et 2010. aasta kirjavahetus võib jõuda meediasse.
 • Hetkel kuum
Seotud lood
Kõik seotud lood

Kristina Judina: mida teha, kui tubli inimese karjäär „jääb kinni“?
Karjääris n-ö kinni jäämine ei ole vähegi edukate inimeste seas haruldane nähtus, see mõjutab ühtemoodi nii andekaid spetsialiste kui juhte. See on keeruline probleem, mille lahendamise juures mängivad võtmerolli toetav juht ja juhtkond, kirjutab 150-liikmelist meeskonda juhtiv Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina.
Karjääris n-ö kinni jäämine ei ole vähegi edukate inimeste seas haruldane nähtus, see mõjutab ühtemoodi nii andekaid spetsialiste kui juhte. See on keeruline probleem, mille lahendamise juures mängivad võtmerolli toetav juht ja juhtkond, kirjutab 150-liikmelist meeskonda juhtiv Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina.
Luksusvilla Hispaanias, kahtlane Excel ja kadunud arved: need võivad olla idufirmade punased lipud
Investorina idufirmasse raha paigutades on ülioluline teha selgeks, kuidas ettevõttes finantsjuhtimist korraldatakse ja raamatupidamist korras hoitakse. Spetsialistide sõnul esineb siin sageli ohtralt punaseid lippe, mis hilisema läbikukkumise eest hoiatavad.
Investorina idufirmasse raha paigutades on ülioluline teha selgeks, kuidas ettevõttes finantsjuhtimist korraldatakse ja raamatupidamist korras hoitakse. Spetsialistide sõnul esineb siin sageli ohtralt punaseid lippe, mis hilisema läbikukkumise eest hoiatavad.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Väikeettevõtjate esindaja loodab kliimaministeeriumile
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Pannkoogimeistrid uuendavad kasvuretsepti: tuleb Eestist väljas ise äri püsti panna
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kristina Judina: mida teha, kui tubli inimese karjäär „jääb kinni“?
Karjääris n-ö kinni jäämine ei ole vähegi edukate inimeste seas haruldane nähtus, see mõjutab ühtemoodi nii andekaid spetsialiste kui juhte. See on keeruline probleem, mille lahendamise juures mängivad võtmerolli toetav juht ja juhtkond, kirjutab 150-liikmelist meeskonda juhtiv Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina.
Karjääris n-ö kinni jäämine ei ole vähegi edukate inimeste seas haruldane nähtus, see mõjutab ühtemoodi nii andekaid spetsialiste kui juhte. See on keeruline probleem, mille lahendamise juures mängivad võtmerolli toetav juht ja juhtkond, kirjutab 150-liikmelist meeskonda juhtiv Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina.
Aasta lõpuks sõidavad pealinna tänavatel vesinikutaksod
Vesinikutehnoloogiaettevõte PowerUp Energy juhi Ivar Kruusenbergi sõnul jõuavad novembris Tallinna tänavatele esimesed vesinikutaksod.
Vesinikutehnoloogiaettevõte PowerUp Energy juhi Ivar Kruusenbergi sõnul jõuavad novembris Tallinna tänavatele esimesed vesinikutaksod.
Aasta lõpuks sõidavad pealinna tänavatel vesinikutaksod
Vesinikutehnoloogiaettevõte PowerUp Energy juhi Ivar Kruusenbergi sõnul jõuavad novembris Tallinna tänavatele esimesed vesinikutaksod.
Vesinikutehnoloogiaettevõte PowerUp Energy juhi Ivar Kruusenbergi sõnul jõuavad novembris Tallinna tänavatele esimesed vesinikutaksod.
Raadiohommikus: Hiinast, Saudi Araabiast, vesinikust ja EKREst
Esmaspäevases raadiohommikus räägime äri ajamisest Hiinas ja Saudi-Araabias, aga ka vesinikuärist ja EKRE pühapäevasel kongressil toimunust.
Esmaspäevases raadiohommikus räägime äri ajamisest Hiinas ja Saudi-Araabias, aga ka vesinikuärist ja EKRE pühapäevasel kongressil toimunust.
Raadiohitid: soovitusi kinnisvarainvestorile ja muudatused, mida oodata riigikogus
Kuhu tasub kinnisvarainvestoril vaadata tootluse teenimiseks, miks tasub taastuvenergia investoril panustada AI võidukäigule ja milliseid kohtade ümbermängimisi riigikogus võivad tuua europarlamendi valimised, need olid nädala kuulatuimad teemad.
Kuhu tasub kinnisvarainvestoril vaadata tootluse teenimiseks, miks tasub taastuvenergia investoril panustada AI võidukäigule ja milliseid kohtade ümbermängimisi riigikogus võivad tuua europarlamendi valimised, need olid nädala kuulatuimad teemad.