19. aprill 2013 kell 9:14

Kallas ja Rask pensionile

Taas varjatud rahastamise skandaali sattunud Reformierakonnal on tegelikult lihtne võimalus asuda oma usaldusväärsust taastama.

Selleks tuleb esmalt saata erakonna kunagised juhtfiguurid pensionile ning paluda neil Reformist lahkuda, teiseks valida partei etteotsa uued inimesed ning kolmandaks peavad need uued juhid avalikustama oma erakonna senised varjatud rahastajad.

Partei auesimehel Siim Kallasel lõppeb niigi teine ametiaeg Euroopa Komisjoni volinikuna. Eesti presidendiks ta rahastamisskandaali tõttu enam tulla ei saa. Aga Kallas on ka ise öelnud, et võib poliitikast lahkuda ning minna ülikooli võrdleva poliitika õppejõuks. Kuigi pensioniiga on tal juba käes.

Senise riigikohtu esimehe Märt Raski üheksa-aastased volitused lõpevad tänavu septembris, detsembris jõuab kunagine edukas advokaat samuti pensioniikka.

Kolmas Reformierakonda varjatult rahastada aidanud firma R-Hooldus juhatuse liige Andres Lipstok lahkus mullu suvel Eesti Panga juhi kohalt ning asus tänavu märtsis tööle TTÜ rektori Andres Keevalliku nõunikuna. Seega on ka Lipstok poliitikast väljas, kuigi päris pensionile minekuni on tal veel aega.

Varjatud rahastajatest kindlasti teadlik olnud Reformi toonane peasekretär Heiki Kranich võiks loobuda riigifirma Eesti Loto juhi kohast ja püüda näiteks eraettevõtluses läbi lüüa. Ühte LNG-terminali projekti ta ju vahepeal juba ajas.

Kuna ka Andrus Ansip on andnud mõista soovist valitsusjuhi kohast loobuda, lahkub ta siis ka Reformierakonna juhi kohalt. Euroopa Komisjoni volinikuks või muule poliitilisele ametikohale ei tohiks Ansip kui Silver Meikari paljastatud varjatud rahastamise salgaja muidugi minna. Aga temagi on varem ettevõtluses tegev olnud ja võiks seda uuesti proovida.

Ühtlasi võiks need 14 aastat Eestis võimul olnud partei asutajad ja juhid rahastamise varjamise ning valetamise tõttu ka häbi pärast maa alla vajuda.

Eeldusel, et Reformierakonnas on võimekaid ja ausaid inimesi, kes ei karda tõtt rääkida ning raskeid otsuseid teha, tuleb nende seast leida partei uus juht. Ning see sama juht siis saabki kõik varjatud rahastajad avalikuks teha. Nii need, kes viisid raha 1990ndate lõpus R-Hooldusele kui ka 2000ndate keskel Kalev Lillo ja Kristen Michali kaudu Reformi salaja toetanud inimesed.

Praegustel partei juhtidel ning Kallasel-Raskil-Lipstokil-Kranichil on raske tõde avalikustada, sest ilmselt on nad lubanud Reformierakonna varjatud rahastajaile, et ei ütle nende nimesid välja. Ent uutel juhtidel seda varjamiskohustust pole.

Ning kuna see Reformierakond 2.0 tulevikus enam varjatult raha vastu ei võta, ei hirmuta nimed avalikkuse ette toov järgmine parteijuht ka võimalikke uusi toetajaid ära.

Autor: Indrek Kald, kaasautor

Hetkel kuum