19. aprill 2013 kell 3:03

Reformierakond rookigu tallid puhtaks

Tänane Äripäev toob selgust 14 aastat tagasi Reformierakonnas toimunud rahaasjadesse. 14 aastat on Eesti riigis võimul olnud erakond üritanud kiivalt varjata 1999. aasta riigikogu valimiskampaaniaks saadud raha päritolu. Ajakirjanike küsimusi on kas eiratud või on neile vastates vassitud.

Täna ilmunud artikli kohta võib öelda, et mis te sorite 14 aastat tagasi toimunus. On mitu põhjust, miks me peame seda ammust reformierakondlastega seotud R-Hoolduse nimelise firma juhtumit endiselt oluliseks ja nii põhjalikult käsitleme.

Hakkasime R-Hoolduses toimunu vastu taas tundma suuremat huvi pärast aasta alguses tõstatunud VEB-fondi teemat. Paar kuud tagasi õnnestus meil saada enda käsutusse R-Hoolduse pangakonto väljavõtted, millest selgub, et R-Hooldusesse tassiti sularaha, mida kasutati Reformierakonna valimiskampaania rahastamiseks. Meil õnnestus leida üks toonaste sündmuste juures olnud allikas, kes kinnitas, et Heiki Kranichi, Andres Lipstoki ja Märt Raski varasemad jutud seminaride korraldamisega tulu teenimisest ei pea paika.

1999. aasta riigikogu valimiste tulemused olid Reformierakonnale ja Eesti sisepoliitikale väga olulised. Nende valimiste järel tuli Reformierakond võimule ja on Eestit valitsenud 14 aastat. Seetõttu on avalikkusel oluline teada, kes on need salapärased toetajad, kes aitasid toona Reformierakonda. Kui me teame sularaha parteikassasse toojate nimesid, saame ka hinnata Reformierakonna võimuloleku ajal tehtud otsuseid. Näiteks seda, kas Reformierakond on pidanud võimu kasutades oma salapärastele toetajatele tegema mõne heateo. Kas on selleks teeneks olnud näiteks kodakondsusega äritsemine, mis looritatud Eesti riigile erakordsete teenete auväärse sildiga?

R-Hooldusega seotud poliitikud on teinud väga kõrge lennu ja mõjutasid aastaid või mõjutavad senimaani Eesti elu. Sellistel ametikohtadel olevatelt inimestelt eeldatakse ausust ja avatust. Ainult läbipaistvus aitab tagada seda, et nimetatud ametid pole mõne rahastaja poolt mõjutatavad. Olulisi riiklike institutsioone (keskpank, kõrgeim kohus) ei saa juhtida isikud, kes varjavad oma rahastajaid. Või mis veelgi hullem, nad ütlevad, et nad ei teadnud nende juhitava ettevõtte rahaasjadest midagi. Hilisemad riigikohtu esimees, keskpanga president ja Euroopa Komisjoni transpordivolinik olid nõus olema tankistid. Mis kindlus on meil, et nad ka mõjukatel ametipositsioonidel ei ole täitnud tankisti rolli?

Varjamine viitab, et see 14 aasta tagune rahastamisskeem on oluline ka praegu. Asjaosalistel oleks lihtne teema võtta maha, kui nad avalikustaksid, kes olid kunagi nende toetajad. Tõenäoliselt võtaks avalikkus selle vastu rahulikult. Millegipärast aga kardavad Reformierakonna endised juhid ka nüüd rääkida, kellele kuulusid need sularahapakid, mis jõudsid Reformierakonna peakontori seifi.  Ei ole üllatav, et Reformierakond sattus eelmisel aastal rahastamise ja valetamise skandaali. Selle erakonna noorliikmetele on juba partei sõimes selgeks tehtud, et  vassimine ja rahastajate varjamine on kiiduväärt tegevus. Preemiaks on mõjusad ametikohad.

Reformierakond on end kleepinud hämara raha külge. Sellest mainest on võimalik vabaneda. See eeldab aga ausust ja avatust. Reformierakonnal pole hilja oma tallid puhtaks rookida. Tõde ei aegu.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum