25. oktoober 2013 kell 3:49

ÄP: IRL teeb Keski

Äsja selja taha jäänud kohalikel valimistel silmapaistvalt Keskerakonnale vastanduva kampaania teinud IRLi linnapeakandidaat Eerik-Niiles Kross ja tema erakonnakaaslased on asunud häbitult kasutama neidsamu võtteid, mida ise viimati Keskerakonna puhul kritiseerisid.

Äripäeva hinnangul annavad IRLi valimiseelsete maskide langemisest tunnistust nii Krossi asumine erakonnakaaslasest kaitseministri Urmas Reinsalu nõunikuks kui ka – samuti erakonnakaaslase – Ken-Marti Vaheri tavatusega piirnev tegevus Krossi tagaotsimiskuulutuse eemaldamise nimel Interpoli veebilehelt.

Krossi töölevõtmine kaitseministeeriumisse ei erine põhimõtteliselt viisist, mismoodi Keskerakonna juht Edgar Savisaar sättis töötuks jäänud teatrijuhi Meelis Pai kultuurinõuniku ametisse. Krossi luurajaminevik ja julgeolekueksperdistaatus on küll käepärased põhjendused tema palkamiseks, kuid vastuseta on seni küsimus, kas poolest töökohast ja sümboolsest tasust olulisemaks võivad osutuda hoopis Krossi isiklikud (äri)huvid.

Pealegi on Krossil kaitseministri nõunikuna võimalik taotleda diplomaatilist passi, mis võimaldaks tal vahistamist kartmata reisida. Eelmisel nädalal avaldas nimelt rahvusvaheline kriminaalpolitsei Interpol Krossi tagaotsimiskuulutuse Läänemerel kaaperdatud kaubalaeva Arctic Sea asjus. Tagaotsitava staatus piirab Krossi liikumisvabadust ja vahistamise vältimiseks ei tohi ta Eestist lahkuda. Samas ajab Kross oma Trustcorpi nimelise ettevõtte kaudu äri, mis reisimist eeldab. Trustcorpi klientide seas on olnud näiteks Iraagi Gruusia, Albaania, Moldova ja Ukraina valitsused.

Eesti valitsuse esindajad kinnitavad küll, et tagaotsimiskuulutuse näol on tegemist Venemaa-poolse provokatsiooniga, sest asja sisulises uurimises ei ole idanaaber siinsete uurimisorganitega koostöövalmidust üles näidanud. Siiski on Arctic Sea juhtumist avalikkusele teada nii vähe ümberlükkamatut informatsiooni, et sellisest selgitusest kindlasti ei piisa. Reinsalu võib ju väita, et nõustamine oli jutuks juba enne valimisi, ent sellegipoolest jätab IRLi juhist minister hoopis mulje, et nõunikuna töölevõtmise taga on soov parteikaaslane hädast päästa.

Ent peale Reinsalu viskus Krossi päästmise nimel ambrasuurile siseminister Ken-Marti Vaher. Kui seniste siseministrite Kalle Laaneti ja Margus Leivo sõnul lahendatakse Interpoliga tekkivad arusaamatused diplomaatiliselt kirja teel või suhtlevad omavahel politseiuurijad, siis Vaher peab vajalikuks isiklikult korda looma kohale sõita. Jällegi, see ei tekitaks nii palju küsimusi ja kahtlusi juhul, kui tegemist poleks taas Krossi erakonnakaaslasega.

Ministrite tasemel toimuv Krossi päästmine on sumbunud naeruväärsusega piirnevate selgitustesse: Vaher on süüdistanunud Interpoli poliitilises kallutatuses, Reinsalu aga võrrelnud Vaheri tegevust välisminister Urmas Paeti tegutsemisega Liibanoni pantvangikriisi ajal. Kindlasti peavad Eesti ministrid seisma oma kodanike huvide eest maailmas, kuid on väga suur vahe, kas seistakse röövitud tsiviilisikute või seni avalikkusele selgitamata segadustesse sattunud parteikaaslase eest.

Kolmik Kross-Reinsalu-Vaher on asunud heleda leegiga põletama seda poliitilist kapitali, mida IRL kohalikel valimistel kasvatada suutis. Korruptsioon, mida Keskerakonnale valusalt nina peale visati, toimub meie silme all ministrite tasemel.

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum