Piret Reiljan • 14. detsember 2013 kell 5:12

Ravime ravimiäri terveks

Esmaspäevane riigikohtu otsus kaotada poole aasta pärast apteekide asutamispiirangud on pannud ravimiäri hulgi- ja jaeturu valitsejad valjuhäälselt maapiirkondade apteekide pärast südant valutama, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan.

"Minu meelest kaotasid tänasest otsusest ennekõike Eesti patsiendid,“ ütles turuluku murdmise peale siinse võimsaima ravimikontserni Magnumi omanik Margus Linnamäe. Linnamäe ja teise suure ravimite jae- ja hulgimüüja Tamro esindaja ebaveenvale murele kaasa tundmise asemel ootan otsustajatelt hoopis järgmist sammu konkurentsi elavdamiseks riiklikult olulises ärivaldkonnas.

Tuleb kaotada võimalus, et ravimite hulgi- ja jaeäris istuvad mõlemal toolil samad peremehed. Vaat see on olukord, milles kaotajaks jääb patsient. Uutel tegijatel on arusaadavalt vähe motivatsiooni pürgida siinsele ravimite jaeturule, kui ees on isikliku hulgiäriga jaeketid. Vähene konkurents on aga kasulik paarile kontsernile, mitte patsientidele.

Madalat profiili hoidev Linnamäe kontrollib hinnanguliselt umbes 50 protsenti siinsest ravimite hulgiturust. Kui arvestada, et Linnamäega seotuks peetakse lisaks Terve Pere Apteegile ka Apotheka apteegiketti ja Südameapteeke, võib Magnumi mõjusfääris olla tugevalt üle poole turuosa ka ravimite jaeturul. Ent seegi pole veel kõik.

Nimelt on kontsernid sundinud enda peost sööma ka iseseisvad proviisorite apteegid. See tähendab, et iseseisvad apteegid kasutavad Magnumi või Tamro kaubamärke ja ostavad neilt kokkulepitud ulatuses ravimeid, et saada vastu soodustusi toidulisanditelt. Niisugune koostöö on vajalik, et iseseisvad apteegid suudaksid konkureerida hulgimüüjate ketiapteekidega. Kokkuvõttes keelavad, poovad ja lasevad kogu Eesti ravimiturul praegu kaks ettevõtet.

Võib väita, et Eesti turg on nii pisike, et kahest suurest tegijast on meile küllalt. Kuid pidagem siiski meeles, et ravimite hulgiäri käive on üle 220 miljoni ja jaeäri käive üle 260 miljoni euro aastas. On, mille nimel võidelda.

Apteekide asutamispiirangute kaotamine tähendab, et tõbist ravimiäri on ravitsetud vaid osaliselt. Arvestades, kui jõuliselt võetakse Eestis vastu kogu ettevõtlust puudutavaid seadusi, ootan riigivalitsejatelt julgust murda paari kontserni ülemvõim ravimite müügiahelas.

Lisaks tihedamale konkurentsile vajab ravimiäri ka rohkem läbipaistvust. Konkurentsiamet uuris neli aastat ärilisi suhteid Eesti ravimiturul, ent teatas möödunud kuul lõpuks, et avalikku kokkuvõtet uuritust ei tehta. Selle osa uuringu tulemustest, mis pole põhjendatult ettevõtjate ärisaladus, peaks amet siiski avalikustama.

 

Hetkel kuum