Eamon Gilmore • 15. detsember 2013 kell 14:19

Iirimaal kriisirohi mõjus

Täna sai Iirimaa välja kolm aastat väldanud Euroopa Liidu ja Rahvusvahelise Valuutafondi abiprogrammist. Majandus kosub, võlad ei kasva enam ja tööpuudus on hakanud vähenema, kirjutab Iirimaa asepeaminister ning välisasjade ja kaubandusminister Eamon Gilmore.

Oleme esimene euroala riik, mis taolisest abiprogrammist välja saab, nii on see oluline sündmus mitte üksi Iirimaa, vaid kogu Euroopa jaoks.

Oleme eelarves korrektsioone teinud 18% ulatuses SKPst, kuid peamiseks edu mõõdupuuks pean töökohti. Olukorrast, kus iga nädalaga kadus majandusest 1600 töökohta, oleme täna seisus, kus neid tekib 1200 juurde. Tööpuudus ikka veel lubamatult suur, 12,5%, kuid järjest kahe aasta taguselt 15%-lt kahanenud. 

Iirimaa eeskuju näitab, et kohanemine on raske, kuid võimalik. Täites enam kui 270 abiprogrammi nõuet, mis nõudsid Iiri majapidamistelt suuri ohvreid, oleme võlad kontrolli alla saanud ja teinud Iirimaast rahvusvahelistele laenuandjatele jälle usaldusväärse partneri. Selle saavutamiseks pole olnud vähem oluline pankade laenutaagale lahenduse leidmine, mis ei käiks üle jõu ning vastaks vähemalt minimaalsetelegi õigluse nõuetele. Inimestelt nõutud ohvrid riigi rahanduse korrastamiseks ei või anda surmahoopi majanduskasvule, mis on tingimuseks, et kõik see kokkuvõttes toimiks.

Kärbetega ei looda töökohti ega majanduskasvu ning kulutamisega ei muutu keegi maksevõimeliseks. Kui aga riigi reformikavatsustes ei ole alust kahelda, tuleks ka Euroopa poolt vastu tulla, et koorem kergem oleks. Eriti, et pankade ja riigi rahanduse probleemid vastastikku ei võimenduks.

Mul on hea meel, et Iirimaa sai sellist kergendust, näiteks alanesid laenuintressid. Euroopas on aga siiski veel omajagu teha. Meil tuleb valmis ehitada pangandusliit, mis ei saa piirduda vaid ühtse järelevalvega, vaid vajab ka ühist piisava puhvriga kriisilahendust ja hoiusekindlustust.

Kui mõni pank Euroopas teiste liikmesriikide finantssüsteeme ohustab, peavad selle riski maandamiseks meetmed paigas olema. Püüame Euroopa ühtse majandusruumi poole, et inimeste jõukust kasvatada. Koos tuleb end ka riskide eest kaitsta.

Iirlased on pingutanud ja pingutavad veel aastaid, et käputäie pankade vastutustundetult kuhjatud võlakoormast ja s kinnisvaramulli taagast vabaneda. Oma meelekindluse ja Euroopa partnerite solidaarsusega oleme näidanud, et see on võimalik.

Me ei vannu alla nüüd, kus pingutused hakkavad vilja kandma. Niisamuti ei tohi raugeda Euroopa meelekindlus probleemidele ühiselt ja otsustavalt vastu astuda.

 

Hetkel kuum