Mait Kraun • 15 august 2015

Investorite huvi tööstussektori vastu kasvab

Tööstus  Foto: EPA

Investorite huvi USA tööstusettevõtete vastu on suurenenud, sest paljud otsivad lüüasaanud ettevõtete seast odavaid aktsiaid, kirjutab Wall Street Journal.

Laevandusfirmade, tööstuskontsernide ja raskeseadmete tootjatele on toorainete hinnalangus, Hiina jahenemine ja dollari tugevnemine mõjunud külma dušina.

Standard & Poor’s 500 indeksi tööstussektor on sellel aastal kukkunud 5 protsenti. Võrdluseks – laiem indeks on kasvanud kokku 0,9 protsenti. Esimese poolaasta jooksul tõmbasid investorid tööstussektori fondidest välja 4 miljardit dollarit, selgub Morningstari andmetest. 2012-2014 aastatel oli sissevool 9 miljardit dollarit.

Mitmed rahahaldurid aga väidavad, et sektori pessimistlikud meeleolud võivad pakkuda võimalust. Nad juhivad tähelepanu mitmetele asjaoludele. Näiteks on laienemas USA kinnisvara- ja lennuturg. Nii Boeingul kui ka Airbusil on järjekorras üle 10 000 lennuki tellimused. Samuti võiks tööstussektori ettevõtete pensionisüsteeme aidata intressimäärade tõstmine.

Investorite püüd leida lüüasaanud sektorist atraktiivseid ettevõtteid iseloomustab olukorda, kus paljusid varasid peetakse nõrka majanduskasvu ja keskpankade poliitikat arvestades kalliks. Paljud analüütikud ja kauplejad, kes on juba finantskriisist alates ennustanud tööstussektori tõusu, on saanud pettumuse osaliseks.

„Inimesed arvasid, et tööstussektoris toimub normaalne, tsükliline taastumine. See tsükkel on aga segi paisatud,“ ütles investeerimisfirma Invesco Charter portfellihaldur Doug Grant. „Lootus on aga jätkuvalt olemas.“

Granti fond on investeerinud näiteks General Electricusse osaliselt selle tõttu, et ettevõte on hakanud rohkem rõhku panema tööstuse äridele. Aktsia on sellel aastal tõusnud 2,1 protsenti – suuresti tänu sellele, et ettevõte loobus oma finantsteenuste ärist, mis on pidevalt aktsiat survestanud.

Tööstussektori aktsiad | Create infographics

Investorid on juba pikka aega panustanud tööstusettevõtetele ja teistele nii-öelda tsüklilistele firmadele, mille tulemused on suuresti seotud ehituse, kapitalipaigutuste ja majanduskasvuga.

Need investeeringud ei ole läinud aga plaanipäraselt. USA majanduskasv on finantskriisist alates olnud tavapärasest tagasihoidlikum. Hiina kasvu aeglustumine on sundinud mitmeid tööstusettevõtteid oma kulutusi vähendama. Dollari 21protsendiline tugevnemine eelmise aasta jooksul on vähendanud eksportivate tööstusettevõtete konkurentsivõimet.

Lüüasaamised on olnud laiaulatuslikud. Tööstusele seadmeid tootva Caterpillari aktsia on sellel aastal kukkunud 16 protsenti. United Technologies on odavnenud 15 protsenti ja 3M Co on kukkunud 9,4 protsenti. Precision Castparts Corp, mille Warren Buffett sellel nädalal ära ostis, on aasta algusest odavnenud 17 protsenti.

„Kasvu, mille eesmärgil investeeriti, lihtsalt ei ole,“ ütles Neuberger Bermani analüütik Michael Barr.

Olukorda on kehvemaks muutnud toorainete ja eriti nafta hinnalangus, mis on sundinud energia- ja kaevandusettevõtteid oma kulusid vähendama. Caterpillar ütles eelmisel kuul, et nende müük energia- ja transpordiüksuses kukkus teises kvartalis 12 protsenti ja kaevandusettevõtetes 11 protsenti.

„Need on ettevõtted, mis seovad maailmamajandust ja neil ei ole väga hästi läinud,“ ütles investeerimisfirma Neville Rodie & Shaw portfellihaldur Reed Choate. „See on kindlasti masendav.“

Choate ütles, et tema oma tööstusettevõtteid maha ei müü. Ta omab ka Boeingu aktsiat, mis teatas hiljuti oodatust parematest kvartalitulemustest. Ettevõtte aktsia on aastaga tõusnud 9 protsenti. „Tööstusettevõtted on maha jäänud, sest valuutaturg ja energiaturg on olnud volatiilsed. Vaatamata sellele loovad nad asju, mida maailmal on toimimiseks vaja,“ ütles ta.

S&P500 indeksi tööstussektori kasumi ja hinna suhe on viimase 12 kuu puhul 18,4 ja S&P500 puhul üldiselt 18,1. Viie aasta perspektiivis on vastavad numbrid 16,2 ja 15,3. Tõenäoliselt vähenevad teises kvartalis terve sektori kasumid 4,8 protsenti. Terve indeksi kasumid vähenevad umbes 0,9 protsenti.

Fidelity Select Industrials fondijuht Tobias Welo ütles, et ta on energiasektoriga seotud aktsiatest loobunud ja püüab pigem ettevõtteid, mis on seotud kodu ja ärilise ehitusega. Selliste ettevõtete hulka kuulub näiteks A.O. Smith Corp, mis toodab veesoojendeid. Ettevõtte aktsia on sellel aastal tõusnud 26 protsenti.

Järjekordne taganttõuge võib tööstussektori jaoks tulla juba järgnevatel kuudel, ütlesid Welo ja teised analüütikud. Paljud suured tööstusettevõtted on silmitsi suurte pensionikohustustega, mille teenindamine võib intresside tõustes kergemaks muutuda. Investorid spekuleerivad, et intressimäärade tõus toimub juba septembris või detsembris.

„Paljud suured tööstusettevõtted on alles jätnud pensioniplaanid, mis survestavad nende kasumit ja vaba raha hulka,“ ütles Welo. „Ma arvan, et intressimäärasid hakatakse tõstma. See saab olema positiivne katalüsaator.“

Hetkel kuum