Kuivade numbrite asemel peidavad pensionisambad nutikaid teenimisvõimalusi
Pensionisambad on investeerimisportfelli olulised ja maksuefektiivsed osad, mille potentsiaal jääb tihti täielikult kasutamata. Spetsialistid jagavad nutikaid ideid süsteemi enda kasuks tööle panemiseks.
Tulundusühistu Tuleva nõukogu liige Kristi Saare muukis lahti mõistatuse, millise vea teeb enamik eestlasi detsembris.
Foto: Liis Treimann
Tulundusühistu Tuleva nõukogu liige Kristi Saare räägib värskes “Investeerimisportfell 2030” saates eestlaste puhul levinud käitumismustrist kolmanda samba sissemaksete tegemisel. Nimelt tehakse suur osa rahalistest panustest maksusoodustusest osa saamiseks alles detsembris. Tema hinnangul vähendab see oluliselt võimalust teenida passiivse investeerimise puhul pikaajalist keskmist tootlust, kuna raha ei tiksu fondi regulaarselt läbi aasta.
Ainuüksi riiklikust pensionist elamise väljavaated halvenevad iga aastaga. II ja III sambal on potentsiaali seda pinget leevendada, kuid ka need alternatiivid vajavad tugevdamist. Füüsiline kuld võib selles aidata, kirjutab Äripäeva börsiajakirjanik Dmitri Fefilov.
Noored inimesed peavad aina enam oma vanemate eest rahaliselt hoolitsema, kui viimased ise oma pensionipõlve ei kindlusta, rääkis investor ja Tuleva nõukogu liige Kristi Saare.
Kui pensionikoguja tõstab oma teise samba sissemakse 6%ni, siis peaks olema garanteeritud pensionieaks kogutud summa jõudmine miljoni euroni, aga selleks hetkeks ei ole see piisav hulk raha, ütles LHV Varahalduse endine fondijuht ja nüüd FinanceEstonia kogumispensioni töögrupi juht Joel Kukemelk.
Pensioniks koguja saavutab pikaajaliselt hea tulemuse ainult siis, kui tal on piisavalt teadmisi, et püsida strateegias ka turgude languse ajal – nii saab riskist tema liitlane, kirjutab Tuleva fondijuht Tõnu Pekk.
Hõbe on tänavu hinnatõusult kullale alla jäänud, sest investorid otsivad kullas geopoliitiliste pingete, kaubandussõja ja majanduslanguse riskide vastu kaitset. Samas püsib hõbeda tööstuslik nõudlus tugev ja tänavu on oodata turul suurt puudujääki, mis toetab hinda ka edaspidi.