Birjo Must • 13 oktoober 2015

Aafrikasse investeerimisel tarvis külma närvi

Kullakaevandus Aafrikas.   Foto: EPA

Eesti investori jaoks kauge ja tundmatu Aafrika võib olla heaks portfelli tasakaalustajaks, kuid Mustal Mandril tuleb varuda kannatust ja külma närvi.

Fondid, mida pakuvad Eesti pangad, näiteks Nordea African Equity Fund

LHV vahendusel saab Aafrikasse investeerida läbi erinevate ETF-ide (sulgudes sümbol):

Global X MSCI Nigeria ETF (NGE)

Market Vectors Africa Index ETF (AFK)

SPDR S&P Emerging Middle East & Africa ETF (GAF)

iShares MSCI South Africa Index Fund (EZA)

Samuti saavad LHV kliendid Aafrikasse investeerida suurematel turgudel noteeritud ettevõtete kaudu. NYSE-l kauplevate Lõuna-Aafrika ettevõtete puhul on enamasti tegemist (kulla)kaevandusettevõtetega:

AngloGold Ashanti (AU)         

DRDGOLD (DRD)       

Gold Fields (GFI)

Harmony Gold (HMY)

MiX Telematics (MIXT)

Sasol (SSL)

Sibanye Gold (SBGL)

„Kindlasti on Aafrikal väga hea kasvupotentsiaal, kuid sinna investeerimisel tuleb arvestada suurte riskidega ning olla valmis taluma äärmist volatiilsust,” rääkis Nordea investeerimistoodete juht Anton Skvortsov.

Oodatakse uut edulugu

Julgemad lääne investorid usuvad, et järgmiste aastate jooksul pakub Aafrika oluliselt paremat kasvu kui näiteks möödunud kümnendi arenevate turgude pärlid BRICsi (Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina) või MINTi riigid (Mehhiko, Indoneesia, Nigeeria ja Türgi). Ka investeerimisguru Mark Mobius ennustab, et Aafrika on arenevatel turgudel tuleva kümnendi parim edulugu.

Seda, et Aafrikal on investorite jaoks suur kasvupotentsiaal, kinnitavad ka Eesti spetsialistid. Ühest küljest on tegemist väga ressursirikka kontinendiga, kus asub suur osa maailma kullamaagist. Lisaks on seal tohutult põlluharimiseks sobivat maad, millest praegu kasutatakse vaid väikest osa. Sellegipoolest varitseb Aafrikas rida ohte, millega investor peab kindlasti arvestama.

Swedbank LC&I Markets Estonia spetsialisti Meelis Maasiku sõnul on Aafrika puhul eestlaste jaoks tegemist pigem eksootilise investeeringuga. Samas on investeeringuid nendesse piirkondadesse spetsialisti kinnitusel üsna tavapärased juhul, kui investor on oma portfelli vähegi hajutanud ja valinud kas või ühe arenevatele turgudele panustava investeerimisfondi või börsil kaubeldava fondi (ETF). Üheks laiemalt tuntud näiteks on MSCI Emerging Market, milles Lõuna-Aafrika osakaal on 8%.

Toorained veavad börse alla

LHV privaatpanganduse portfellihaldur Kaius Kiivramees Aafrikasse investeerimise suhtes üleliia optimistlik ei ole. „Head ajad jätavad investoritele tihti illusiooni kiirest arengust ja kasvust. Alles siis, kui kasv aeglustub ja probleemid hakkavad avalduma, saadakse aru, kui suur on tegelikult struktuursete arengute puudujääk ja millel eelnev kasvulugu tegelikult põhines,“ rääkis Kiivramees.

Kiire kasvu taga peitub tihti eksporditavate kaupade, näiteks toormete, järsult kasvanud hinnad või siis laenubuum. „Aafrika börsid on tundunud paljudele investoritele justkui uued arenevad turud, kuhu minnakse kasvu otsima muude majanduste aeglustumise taustal,“ rääkis Kiivramees. „Tegelikkuses on aga paljud neist turgudest osutunud pelgalt toormeekspordi najal kestnud kasvulugudeks.“

Praegu, mil nafta, toiduainete ja muude toormete hinnad on languses, on suurimad Aafrika riigid, nagu Lõuna-Aafrika Vabariik ja Nigeeria, taas valusalt surve all. Seal ollakse Kiivramehe sõnul sunnitud uue olukorraga kohanemiseks valuutat devalveerima.

Ka Skvortsovi kinnitusel sõltub Aafrika majandus väga suurel määral toorme ekspordist ning arvestades viimase aasta jooksul toimunud toormehindade langust, pole sealsel aktsiaturul hästi läinud. „Tänases olukorras tähendab investeering Aafrika aktsiaturgudesse panustamist toormehindade taastumisele,” märkis Skvortsov.

Tasub veidi oodata

Kiivramees rõhutas, et riskialtimatel investoritel on Aafrikas kindlasti võimalusi, kuid kõigepealt tasub ära oodata, milline mõju on Hiina jahenemisel toormeid eksportivatele majandustele ning mis on omakorda selle järelmõju teistele kohalikele kaubanduspartneritele. „Eristama peaks olulisel määral neid riike, mille majandus põhineb toormete ekspordil, ja neid, kes näevad vaeva struktuursete reformide elluviimisega,“ märkis ta.

Skvortsovi sõnul peab igaüks, kes on otsustanud Aafrikasse investeerida, arvestama sellega, et otsene ligipääs selle kontinendi börsidele on tavainvestori jaoks keeruline. Kõige lihtsam viis Aafrika börsidele raha paigutada on ETFide või Eesti pankade pakutud aktiivselt juhitud fondide kaudu. Näiteks pakub ka Nordea Aafrikasse investeerivat fondi, mida juhib Aafrika suurima panga gruppi kuuluv varahaldusettevõte.

”Tähtis on aga mitte unustada, et parema riski-tulu suhte saavutamiseks peab inimesel olema korrektselt kokku pandud ning  hästi hajutatud portfell. Seega, vaatamata regiooni atraktiivsusele, ei tohi kogu raha ainult sellesse regiooni paigutada,” kinnitas ta.

Ka Maasiku sõnul on Aafrikas küll väga palju erinevaid riike, kuid ligipääsetavaid turge pigem vähe. Likviidsed finantsturud on Egiptuse, Nigeeria ja Lõuna-Aafrika Vabariigi börs. Näiteks viimasesse saab investeerida, kasutades iShares MSCI South Africa ETFi.

Aafrika populaarseimad ETFid  Foto: Miguel Alvarez, Äripäev
Hetkel kuum