investor Toomas • 1. veebruar 2016 kell 11:00

Investor Toomas: jaanuar pakkus eksootikat

Jamaica börs kihutab ülesmäge samas tempos nagu sealne spordilegend Usain Bolt jooksurajal.  Foto: EPA

Jaanuaris andsid maailma finantsturgudel tõusjate seas valdavalt tooni minu jaoks kaunikesti eksootilised börsid, kuid sekka sattus ka üks üllataja siitsamast Baltikumist.

Ei, paraku, ei leia esikümnest Tallinna ja Vilniuse börsi, kuhu olen isegi investeerinud, vaid seekord murdis end parimate turgude esiviisikusse hoopis Riia börs. Jah, lõunanaabrite börs on küll imetilluke ning ettevõtteidki on seal vaid näpuotsaga, kuid indeksi 3,66% tõus on siiski muljetavaldav.

Seda enam, et Bloombergi reastatud sadakonna maailma suurima börsiindeksi seas oli möödunud kuul tõusjad vaid napp 17. Neistki vaid seitse suutsid teenida enam kui paariprotsendist tootlust.

Sattusin täna juhtumisi Läti börsi hea mineku üle põgusalt vestlema ka LHV analüütiku Arno Taraga, kes viitas, et Riia börsiindeks tõusis jaanuaris peamiselt tänu kahele Balti lisanimekirjas olevale aktsiale – Kurzemes CMAS ja Latvijas Balzams.

Päeva tootlus 40%

Samas peab välja tooma, et Latvijas Balzams tõusis jaanuarikuu viimasel börsipäeval 42,63%, põhjuseks ettevõtte suuraktsionäri soov teha ülevõtupakkumine hinnaga 9 eurot aktsia.

„Arvestades kauplemisaktiivsust Riia börsil, leian, et Riia börsiindeksi liikumine on tihtipeale suhteliselt kaootiline ning sõltub väga palju mõne väiksema lisanimekirjas oleva aktsiaga tehtud tehingutest,“ usaldas mulle Tara. „Tänu sellele soovitaksin silma peal hoida siiski Riia börsi põhinimekirjas olevatel aktsiatel, nagu näiteks Olainfarm, Grindeks ja Latvijas Kugnieciba.“

Kui Riia börs kõrvale jätta, siis kahtlemata on huvitav jaanuari parimate börside geograafiline asukoht. Justkui põgenenuks tootlus külma ja tuisu eest palmi alla sooja! Lõppenud kuu parima börsi tiitel läks nimelt Tuneesiasse, millele järgnesid Jamaica ja mitte niivõrd eksootiline Slovakkia.

Tõusu tõi anomaalia

Tunnistan ausalt, et olen Aafrikasse investeerimist kaalunud ja Äripäev on maailmajao kohta üsna palju kirjutanud, kuid Tuneesia börs minu vaatevälja seni sattunud pole. Ometi on tegu selle aasta lõikes maailma parima börsiga. Asja lähemalt uurides selgus siiski, et sealsegi tõusu taga on peaasjalikult anomaalia – enam kui kolmandiku börsiindeksi koosseisust hõivavad kaks panka ja üks joogitootja ning just neilt pärineb ka tõus.

Erinevalt Tuneesiast võib ehk veidi kaugeleulatuvamaid järeldusi teha Kariibi mere saare Jamaica kohta. Tõus on seda kõnekam, et 2015. aastal kerkis sealne börs tubli 100% ja Bloombergi andmetel kiireneb majanduskasv seal juba kolmandat aastat järjest.

Niisamuti ei ole laest võetud Slovakkia börsitõus. Ekspertide kinnitusel on Slovakkia majandus tänavu heas vormis, sealne rahandusministeerium prognoosib töötuse vähenemist ja keskpank ootab 3,1% suurust majanduskasvu.

Kindlasti ei peaks jaanuari tulemuste põhjal püssi põõsasse viskama ka Vilniuse ja Tallinna börsi investorid. Vilniuse börs jäi koguni napilt plussi ja Tallinna börsi paariprotsendiline miinus pole USA ja Euroopa suuremate turgude langusega võrreldes kõneväärtki.

Hetkel kuum