Kadi Neemre • 27. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Parim, mida Fed teha saab, on vaadata ja oodata

Foto: EPA

Rahanduspoliitika normaliseerumine peale kriisi on keeruline protsess, kuid praegusel juhul on see osutunud raskemaks, kui Föderaalreserv oleks oodanud.

Käesolev aasta on finatsturgude jaoks alanud keeruliselt ning investorite tuju on tunduvalt langenud, vahendab Bloomberg.

Turgude rahustamiseks peaks Föderaalreservi sõnum investoritele olema, et “Paanikaks pole põhjust. Me ootame ja vaatame, mis saama hakkab.”

Praegune finantsturgude turbulents on suuresti põhjustatud nafta ja teiste toorainete hindade langusest ning hirmudest seoses Hiina majanduskasvu aeglustumisega.

Olukord ei ole veel mõjutanud USA majanduse taastumist, kuid pole garantiid, et seda ei juhtuks. Kui toorainete hinnad jätkavad kukkumist ning pessimism ja üha kahanev nõudlus võtavad maad, võib majanduse taastumine olla ohus.

Mured Hiina majanduskasvu üle on suuresti ülehinnatud. Teiste riikide standardite kohaselt kasvab riigi majandus jätkuvalt mühinal. Kuigi naftahindade langus on olnud üsna järsk, on sellel ka positiivsed küljed: odavam nafta tõstab reaalpalka ning toetab nõudluse kasvu naftat importivates riikides, samuti jätkab USA majandus kasvamist.

Kuniks olukord selgineb, peaks Föderaalreserv kas karmistama või lõdvendama rahanduspoliitikat. Eelkõige peaks Föderaalreserv jälgima olukorda ning alles siis tegema otsuseid intressimäärade tõstmise sageduse kohta.

Föderaalreserv peaks intressimäärasid tõstma vaid juhul, kui ollakse kindlad, et USA hiljutine majanduse paranemine on püsiv.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum