Sirje Rank • 27. aprill 2016 kell 9:45

Soome tööstusgigandil sees hea hoog

UPMi biokütuse tehas Lappeenrantas  Foto: Scanpix/Reuters

Soome metsanduskontserni UPM Kymmene majandustulemused on paranenud 12 kvartalit järjest.

Eile kerkis firma aktsia esimese kvartali tulemuste peale kauplemispäeva sees üle 10%, kergitades ka teiste metsandusfirmade aktsiaid. UPM Kymmene kvartali tulemused olid oodatust paremad.

Soome ja Rootsi meedias kirjutatakse juba mõnda aega metsandusfirmade uuest tulemisest.

Aasta algas tugevalt, ütles UPM Kymmene tegevjuht Jussi Pesonen konverentskõnes majandustulemusi kommenteerides.

Firma kasum kasvas esimeses kvartalis 281 miljonile euole (mullu 210 miljonit eurot), mis ületas analüütikute prognoosid. SME Direkti küsiteltud analüütikute mediaanprognoos oli 235 mln eurot. Käive kahanes 40 miljoni euro võrra 2,45 miljardile eurole.

Kasumi marginaal kasvas 8,4 protsendilt 11,5 protsendile.

Firma netovõlg on vähenenud 2004. aasta viielt miljardilt eurolt alla 1,9 miljardile eurole. Võlatase on vähenenud 75 protsendilt 23%-le. Firmal on vara teha suuri investeeringuid.

Majandustulemuste paranemise põhjustena nimetas Pesonen ettevõtte uut efektiivset struktuuri, kasvu tehtud investeeringuid ning järjepidevalt ellu viidud kulude kokkuhoiu programmi. Ta nentis, et metsatööstust seostatakse liiga kitsalt paberitööstusega. UPM Kymmenel on viis kasvavat tegevusala ja vaid üks, kus nõudlus väheneb.

Agentuuri Bloomberg kogutud UPM Kymmene aktsiat jälgiva 18 analüütiku soovitused jagunevad peaaegu võrdselt osta, hoia ja müügisoovituste vahel. Näiteks Nordea ja Danske Bank soovitavad hoida, Handelsbanken, OP ja Carnegie osta ning Goldman Sachs ja UBS müüa.

Stora Enso avaldab tulemused neljapäeval ning Metsä Board tuleva nädala teisipäeval.

Hetkel kuum