Birjo Must • 3 juuni 2016

Toorained jõudsid pullituru servale

Rauamaagi hind rallib koos teiste toorainetega.   Foto: Reuters/Scanpix

Pärast enam kui 25 aasta madalaima taseme puudutamist on toorained nafta hinnaralli toel peaaegu pulliturule jõudnud.

Bloombergi tooraineindeks, mis järgib 22 toormaterjali hinna liikumist, tõusis täna 0,6%. Indeks on jaanuarikuiselt madaltasemelt tänaseks tõusnud 20%, mis vastab üldlevinud pullituru definitsioonile. Samal ajal on indeks siiski 50% madalam 2011. aastal saavutatud tipptasemest.

Toorainete hinnad langesid viis aastat järjest kuni 2015. aasta lõpuni, kuna Hiina majanduse olukord muutus kehvemaks. Citigroupi analüütikud teatasid möödunud kuul, et toorained on teinud kannapöörde. Ka endine Rio Tinto ja praegune Vedanta juht Tom Albanese märkis aprillis, et hullem on nüüdseks möödas.

Capital Economicsi toorainete ökonomist Simona Gambarini rääkis Bloombergile, et nõudlus toorainete järele on taastunud ja aina paranev kindlustunne peaks hindu veelgi kõrgemale tõstma.

Brenti nafta hind on samuti pärast jaanuaris saavutatud 12 aasta madalseisu jalad alla saanud tänu Nigeeria ja Venezuela tarnekatkestustele ning USA toodangu vähenemisele. Goldman Sachs teatas mais, et globaalne naftaturg on kaldunud puudujääki varem, kui oodati.

Citigroupi analüütikute sõnul on väga ebatõenäoline, et hinnad kukuvad tagasi esimese kvartali tasemele. Pank tõstis ka oma metallide hinnaprognoosi, kuna need peaks tõusma nafta hinna toel. 

Hetkel kuum