Kadi Neemre • 13. juuni 2016
Jaga lugu:

Globaalse majanduskasvu strateegia ei tööta

Foto: EPA

Peale Lehman Brothersi kokkukukkumist 2009. aastal on sularaha prinditud 12,3 triljoni dollari väärtuses, negatiivse tootlikkusega globaalseid võlakirju on ligi 10 trijoni dollari eest ning toimunud on 654 intressimäärade kärbet.

Nende sammude tulemusena on globaalne majandus kasvanud arenenud riikides, kuid sellel aastal ei ületa majanduskasv tõenäoliselt 2%, inflatsioonimäär jääb alla soovitud taseme ning üha kasvav globaalse võlakoorma probleem on jätkuvalt lahenduseta.

“See on aneemilise majanduskasvu ajastu ning märgib aktsiate jaoks pikimat pulliturgu ajaloos. Pangad on null ja negatiivsete intressimäärade ajastul agressiivselt pealesurunud sularaha ringlusesse laskmist, kuid tulemused on olnud ebaühtlased,” sõnas Bank of America Merrill Lynchi investeerimisstrateeg Michael Hartnett.

“Meil on juba 18 kuud olnud pulliturg, kuid majanduskasv ei ole sellegipoolest normaliseerunud, võlakirjad ning aktsiad on jäänud kinni volatiilse kauplemise halli tsooni,” lisas ta.

Maailmapank kärpis hiljuti SKP 2016. aasta globaalse kasvu prognoose varasemalt 2,9%-lt 2,4%-le. Arenenud majanduste majanduskasvu prognoose kärbiti 2,2%-lt 1,7%-le ning USA kasvuprognoosi vähendati 2,7%-lt 1,9%-le.

Jaapani majanduskasvuks ennustatakse hoolimata hiigelsuurest hulgast sularaha paiskamisest ringlusesse vaid 0,5%.

Üha kärbitavad prognoosid on Föderaalrservi ettevaatlikuks muutnud.

USA keskpankurid soovivad viia intressimäärad tagasi tavapärasele tasemele, kuid peale ootamatult kehva tööraportit ning Suurbritannia võimalikku lahkumist Euroopa Liidust, ei tõsteta Fedi järgmisel kohtumisel tõenäoliselt intressimäärasid.

Wells Capitali turustrateegi Jim Paulseni sõnul on Fedil olnud varasemalt mitmeid võimalusi intressimäärade tõstmiseks ja rahanduspoliitika normaliseerimiseks, mis oleks võinud praegust olukorda muuta.

Föderaalreserv kohtub 14.-15. juunil, kuid turg prognoosib intressimäärade tõstmise võimalikkuseks vaid 2%.

Paulseni hinnangul peaks Föderaalreserv intressimäärasid aga hoolimata esile kerkinud probleemidest tõstma, kuna see saadaks positiivse signaali, et turud on stabiliseerunud.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas