23.juunil Suurbritannias toimuv referendum, mille käigus otsustatakse Suurbritannia jäämine või lahkumine Euroopa Liidust, on IMFi juhi Christine Lagarde’i sõnul “kogu maailma mure”.
“See ei ole ainult
Suurbritannia mure, vaid see valmistab muret kogu maailmale,” sõnas Lagarde CNBC-le.
“Väga suurt tähelepanu on pööratud justnimelt Brexiti võimalikule negatiivsele mõjule, kuna on vähe positiivset, mida see endaga võiks kaasa tuua.“ Suurbritannia on ühtse turu liikmeksolemisest saanud märkimisväärset kasu. Suur hulk ökonomiste usub, et Brexit läheb Suurbritanniale kalliks maksma,
sissetulekud vähenevad ning kaubavahetus väheneb suuresti tänu ebakindlusele.”
“Suurbritannia on alati teinud asju kiiresti, efektiivselt ja võimalikult vähe bürokraatlikult ning ma loodan, et see jääb ka edaspidi nii,” märkis ta.
Lagarde pidas eile Viinis kõne Euroopa ühtsusest.
Kõne, mille pealkirjaks oli “Ühtsus mitmekesises maailmas: Euroopa juhtum” on väga asjakohane praegusel ajastul, mil
Euroopa Liidu 28 liikmesriigis on populism ja euroskepisis üha tõusuteel. Lisaks on jätkuvalt aktuaalsed põgenikekriis, majanduslik ebakindlus ning lähenev Suurbritannia referendum, mil otsustatakse riigi jäämine või lahkumine Euroopa Liidust.
Suurbritannia arvamusküsitluste kohaselt on liitu jäämise ja sealt lahkumise pooldajaid enamvähem võrdselt.
IMFi juht märkis oma kõnes, et Euroopa peab rohkem kui kunagi varem praegu kokku hoidma.
“Liiga palju eurooplasi on praegu mures oma kultuurilise identiteedi, turvalisuse, töökohtade, sissetuleku ning
elustandardite pärast. Liiga paljud neist usuvad, et kui Euroopa taastaks suletud piirid ja majandusliku natsionalismi, muudaks see elu paremaks,” sõnas ta.
Seotud lood
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.