Mait Kraun • 20. september 2016 kell 16:53

Maagaasi hind tõusis 16 kuu tippu

Torujuhe.  Foto: EPA

Maagaasi hind on tõusnud täna ligi 3 protsenti, mis on viimase 16 kuu kõrgeim tase, vahendab CNBC.

Maagaasi hinnatõusule on kaasa aidanud soe suvi ja tugev nõudlus. Tänane hinnaliikumine ei olnud kauplejate jaoks aga üllatuseks, sest hind läbis tähtsaid vastupanu tasemeid.

Maagaasi hind kaupleb praegu 3,04 dollari juures ja viimase nelja päevaga on hind tõusnud 5 protsenti. Viimati maksis maagaas nii palju 2015. aasta mais.

„Langusele panustavatest positsioonidest hakati loobuma siis, kui hind ületas 2,98 dollari taseme,“ ütles investeerimisfirma KKM Financiali tegevjuht Jeff Kilburg. „Nii kõrgele ei ole hind tõusnud alates juuli algusest.“

Tõsi, hind ei tõuse ainult tehnilistel põhjustel. Nõudluse ja pakkumise dünaamika on tähtis, sest praegu on üleminekuperiood, kus kuuma ilma tõttu ei kasutata enam konditsioneeri ja ilm ei ole nii külm, et kütmine oleks vajalik.

„Fundamentaalselt on olukord selline, et nõudlus ei pruugi järgmistel nädalatel nii tugev olla. Hind on olnud madalal, seega on loogiline, et tootjad on vähendanud tootmist,“ seletas GRZ Energy president Anthony Grisanti.

Varude maht on jätkuvalt üle 3 triljoni kuupjala (üks kuupjalg on 28,32 kuupsentimeetrit), mis on viie aasta keskmisest kõrgem.

„Kõik sõltub sellest, kui külm talv saab olema. Külma talve korral võivad vabalt väheneda triljoni kuupjala võrra ja see võib tekitada muret,“ ütles Grisanti.

Hetkel kuum