Kadi Neemre • 26. oktoober 2016 kell 17:50

Goldman Sachs: presidendivalimised Brexiti-laadset üllatust kaasa ei too

Wall Street panustab Hillary Clintoni võidule  Foto: EPA

Kuigi Donalt Trumpi võimalused USA presidendivalimised võita ei ole küsitluste kohaselt eriti head, loodavad kandidaadi toetajad siiski Brexiti laadset üllatust.

Goldman Sachs aga usub, et 8.novembril toimuvad valimised üllatusi ei paku. Goldmani ökonomisti Alec Phillipsi sõnul erinevad kaks sündmust üksteisest mitmel viisil, mistõttu võimalus, et küsitluste tulemused võiksid ebakorrektset tulemust prognoosida, on olematu.

“Me usume, et olukord on erinev kahel põhjusel. Esiteks seetõttu, et kui Suurbritannias hääletasid inimesed idee poolt, siis USAs hääletatakse konkreetse isiku poolt,” märkis Phillips.“Teiseks ei ole presidendivalimiste küsitluse tulemuste vahe nii väike kui see oli Suurbritannia referendumi eel.”

Tõsi on see, et mõningad küsitlused on kahe kandidaadi võimaluste vahel näidanud märkimisväärset vahet. Hiljutise NBC News/Wall Street Journal küsitluse kohaselt juhtis Hillary Clinton valimisi 11%, ABC küsitluse kohaselt  8% ning CNN küsitluse kohaselt hoopiski 6%.

Real Clear Politics annab kõigi suuremate küsitluste keskmise tulemuse põhjal Clintonile Donald Trumpi ees aga vaid 4,4% edumaa.Võrdluseks, London Telegraphi viimane küsitlus enne 23. juunil toimunud hääletust näitas Euroopa Liitu jääda soovijaid 4% juhtimas.

Samas jätab Phillips kõrvale kolmanda osapoole valijad, kes tema sõnul otsustavad alles valimispäeva lähenedes oma favoriidi poolt.“Kui need valijad, kes ei ole veel otsustanud, kelle poolt hääletada, hääletaksid valimispäeval Trumpi poolt, siis teoreetiliselt võiks see valimistulemusi mõjutada küll,” märgib ta.

“Küll aga on kolmanda kandidaadi poolt hääletajad ja ning oma otsuse mitteteinud hääletajate vaated selgelt Clintoni poole kaldu, mistõttu valiksid nad hääletama minnes pigem tema.” Oma vaadete kinnitamiseks viitab ta

Washington Posti küsitlusele, mille kohaselt hääletaksid 71% nendest 46%, kes ei toeta kumbagi kandidaati, Clintoni poolt.

Wall Street on omaltpoolt aga panustanud suure summa Clintoni võidule. Väärtpaberi- ja investeerimisfirmad on Clintoni kampaaniat toetanud ligi 65 miljoni dollariga, selgub Center for Responsive Politics andmetest. Goldman Sachsi töötajad on Clintonile annetanud 284 816 dollarit. Trump on Wall Streetilt saanud aga 716 407 dollarit ning Goldman Sachsi töötajatelt 3641 dollarit.

 

Hetkel kuum