Fredy-Edwin Esse • 10 veebruar 2017

Disneyl jagub maagiat küllaga

Disney aktsia on odav ja atraktiivne investeering.  Foto: EPA

Walt Disney Co.-l on endiselt probleemina kukil kehvasti esinev spordikanal ESPN, kuid maailma suurim meediakompanii suudab isegi ESPNi probleemidele vaatamata hästi esineda.

Disney head tulemused, kindel väljavaade ja tegevjuhi Bob Igeri tõenäoline edasijäämine muudavad aktsia heaks investeeringuks.

USA aja järgi teisipäeva õhtul avalikustas Walt Disney oma majandusaasta esimese kvartali tulemused, mis osaliselt ületasid ootusi. Kasumit teeniti 1,55 dollarit aktsia kohta ning käive vähenes aastases võrdluses 3%, 14,78 miljardi dollarini. Analüütikud ootasid 15,29 miljardi dollarilise käibe juures kasumiks 1,49 dollarit aktsia kohta.

Tulemuste järel konverentskõnes analüütikutega üritas tegevjuht Bob Iger tulutult juhtida tähelepanu filmistuudio heale kvartalile, mis tootis kolm suurt hitti. Analüütikuid huvitas eelkõige Disney suurima kaabellevikanali ESPN tulemused, mis tõid taas pettumuse.

Põhimõtteliselt polnud ESPNiga seotud midagi uut, sest probleemid on ammu teada. Vähem inimesi vaatab televiisorit ja vähem inimesi on nõus maksma spordikanali eest kallist hinda. See on toonud kaasa ka reklaamitulu vähenemise, samas kui programmikulud kasvasid, sest korvpalliliigaga NBA jõustus uus, üheksa aasta pikkune ja miljardeid dollareid väärt leping.

Disney kaabeltelevisiooniharu tegevuskasum kahanes aastaga 11%, 864 miljoni dollarini ja see oli puhtalt ESPNi süü, sest teised kanalid olid aastases võrdluses nullis.

Väljavaated on paljulubavad

Maailma suurimas meediaimpeeriumis olid möödunud kvartalis teemapargid ainus haru, mis aastases võrdluses kasvas. Eelmise aasta juunis avati Shanghai Disney park ja külastajad on hakanud parkides rohkem raha kulutama, mistõttu tõusis haru käive 6%, 4,6 miljardi dollarini ning tegevuskasum kasvas 13%, 1,1 miljardi dollarini.

Filmistuudio ja tarbeesemete haru käive mullusega võrreldes küll kahanes, kuid see oli juba ette teada, sest 2015. aastal nägi ilmavalgust Star Warsi seeria seitsmes film, mis tõi stuudiole 2 miljardit dollarit tulu. Kahte haru peaks tugevalt aitama filmistuudio tänavu ilmuvad “Autod 3”, "Ämblikmehe" järjekordne osa, "Kariibi mere piraatide" viies film, “Kaunitar ja koletis” ja "Galaktika valvurite" teine film.

Tulles nüüd aga aktsia juurde, siis mulle Disney meeldib ja aktsia kallinemise väljavaated on päris head. Lähiaastate jooksul ei tasu oodata aktsia hinna kahekordistumist, kuid pikaajalisele investorile on Disney väga hea võimalus raha paigutamiseks.

Disney 1,4% dividenditootlus pole piisav, et see meelitaks dividendi tõttu aktsiat ostma, kuid omanikutulu väljamaksmine on pidevalt kasvanud, prognooside kohaselt kasvab edaspidigi ning tulevikku vaadates toetab see aktsia hinda.

Viimase enam kui kümne aasta jooksul on Disney järjepidevalt dividendi väljamakset suurendanud ja juhtkond on mõista andnud, et sel kursil jätkatakse. Hetkel maksab Disney kõigest 25% kasumist välja, mis jätab enam kui ruumi dividendi tõstmiseks.

Odav aktsia

Kuid kõige enam meeldib mulle fakt, et Disney aktsia on odav, ja seda vaatamata viimaste kuude tõusule (kolme kuuga 15,5%). Hetkel on Disney ettevaatav kasumi-hinna suhe (P/E) 16, samas kui S&P 500 indeksi keskmine on 25. Analüütikute keskmine prognoos näeb ette, et Disney kasum kasvab järgmise viie aasta jooksul 10% aastas, mistõttu praegune hind tundub eriti atraktiivne.

Eelmisel majandusaastal suutis Disney suurendada vaba rahavoogu 27% võrreldes varasema aastaga. Seda raha saab firma kasutada näiteks ülevõtmisteks (kuigi Bob Iger teisipäeval rõhutas, et Disney ei pea seda tegema ja kasvab orgaaniliselt), dividendi suurendamiseks või aktsiate tagasiostmiseks. Teoreetiliselt peaksid kõik kolm sammu aktsia hinna tõusule hoogu andma.

Kõige suurem risk ja tilk tõrva meepotis on ESPN, kuid siingi üritab Disney ärimudelit muuta ja pakkuda rohkem otse tarbijale mõeldud voogedastuse ülekandeid. The Wall Street Journali andmeil on firma löönud käed Alphabetiga, et läbi YouTube’i pakkuda ESPNi spordiülekannete pilti.

Suurepärane pikaajaline investeering

Lisaks on firma investeerinud miljard dollarit voogedastuse ettevõttesse BAMTech, et veel selle aasta sees tuua spordi otseülekandeid voogedastusega otse tarbijateni. Miski ei garanteeri, et ESPNil õnnestub muutuda kahanevast spordikanalist voogedastuse otseülekannete pakkujaks, kuid vähemalt on juhtkond mõistnud vajadust muutuda ja investeerib selle nimel.

Lühiajaliselt võib ESPN tulemusi kahjustada ja investorite meelestatust rikkuda, kuid Disney portfell on väga lai, ulatudes filmidest ja teemaparkidest tarbekaupade ja kruiisideni. Bob Iger tegi väga tugeva vihje, et lükkab pensionile minekut edasi, mis samuti paari aasta raames toetab aktsia hinda, sest tegu on suurepärase tegevjuhiga, kuid kontserni uue juhi otsing võib investorite meelestatust oluliselt mõjutada.

Minu hinnangul on Walt Disney praegu pikaajalisele ja konservatiivsemale investorile suurepärane investeering ja vääriks kindlasti kaalumist ka investor Toomasel.

Hetkel kuum