Liina Laks • 4. september 2017 kell 11:30

Norra fond teeb investor Toomast

Norra lipp  Foto: Bloomberg

Hiljuti kirjutas investor Toomas, kuidas ta portfellis on pea pooleks eurosid ja dollareid – ikka selleks, et pisut valuutariski hajutada. Sarnane idee on ka Norra 980 miljardit dollarit haldaval fondil.

Bloombergi andmetel plaanib Norra hiiglaslik, 980 miljardit dollarit haldav riiklik fond, mis praegu kasutab oma vara hoidmiseks 23 valuutat, portfellis tõsiseid ümberkorraldusi teha.

Täpsemalt puudutavad muudatused fondi 333 miljardi dollari suurust võlakirjaportfelli, kus on väärtpabereid 23 erinevas valuutas. Nüüd soovib fond riskide maandamiseks kasutusele jätta neist vaid kolm: dollarid, eurod ja naelad. Arenevate turgude riiklikud ja korporatiivvõlakirjad heidetakse esialgu üle parda, kuid fond „võtab kasutusele süsteemsed strateegiad“, et siiski neisse regioonidesse investeerida. Strateegia muutmiseks peab fond saama valitsuse heakskiidu.

Norrakate otsusel võib olla turgudele oluline mõju, sest see hoiab Jaapani, Mehhiko ja Lõuna-Korea riiklikes võlakirjades miljardeid dollareid. Kui uus variant käiku läheks, hakkaks fond võlakirju hoidma järgmise metoodika alusel: 54 protsenti dollarites, 38 protsenti eurodes ja 8 protsenti naelades.

Bloombergi andmetel on otsus seotud ka fondi likviidsussooviga: madal nafta hind tekitas möödunud aastal esimest korda Norral vajaduse fondist reaalselt raha välja võtta. See tõi kaasa teise muudatuse aasta alguses: fond otsustas tõsta aktsiate osakaalu 60 protsendilt 70 protsendile, et tõusvatelt turgudelt suuremat kasu lõigata.

Hetkel kuum