Rait Kondor • 19. november 2018 kell 17:28

Apple vähendab uute telefonide tellimusi

Apple iPhone XR  Foto: SYSPEO/SIPA/Scanpix

Apple on viimaselt nädalatel vähendanud kõikide uute, septembris avalikustatud telefonimudelite tellimusi, vahendab Reuters Wall Street Journali uudist.

Apple’i uute telefonide oodatust madalam nõudlus ning Apple’i otsus pakkuda rohkem mudeleid on teinud raskemaks vajaminevate komponentide koguse prognoosimise, kirjutas WSJ oma artiklis.

Apple ehmatas investoreid paar nädalat tagasi, kui teatas Wall Streeti ootustest madalamast jõuluaegse kvartali müügiprognoosist, mis tõi omakorda Apple’i koostööpartnerite poolt prognooside allapoole toomise.

Prognoose on allapoole toonud nii ekraanide tootja Japan Display, Briti kiibitootja IQE kui ka Apple’i telefonidele näotuvastustarkvara tootvad Lumentum ning AMS. Üks Apple’ile osasid tarniv firma Analog Devices, avaldab oma kvartaliaruande teisipäeval.

Wall Street Journali artikli kohaselt on eriti problemaatiline uue telefonimudeli XR müügiprognoos, sest Apple on kärpinud oma esialgset tootmisplaani, mille alusel plaaniti septembri ja veebruari vahel toota 70 miljonit XR telefoni, lausa kolmandiku võrra.

Analüüsimaja Cowen & Co. prognoosib mõõdukat negatiivset mõju ka mäluprotsessorite tootjatele nagu Western Digital ja Micron Technology. Nimelt ootab analüüsimaja varasemast prognoosist madalama Apple’i telefonide müügiarvu baasil Micronile 10 sendist ja Western Digitalile 15 sendist mõju aktsiapõhisele kasumile 2018. aasta neljandas ja 2019. aasta esimeses kvartalis.

Apple’i aktsia on täna langenud 3,7% 186,45 dollarini ning viimasest tipust on aktsia langenud 20,1% ehk sellega on aktsia jõudnud nn karuturule. Kui oktoobri alguses tehtud tippajal oli firma turuväärtus üle ühe triljoni dollari, siis praeguseks on Apple'i turuväärtus 885 miljardit dollarit.

Lumentumi aktsia on täna 6,4% miinuses, Western Digital 1,9% miinuses ning Micron Technology aktsia on 4,1% miinuses.

Hetkel kuum