investor Toomas • 7. jaanuar 2015 kell 6:19

Vallanda kehvalt töötavad aktsiad

Investor Toomas.  Foto: Anti Veermaa

Äripäev avaldas 3. jaanuaril veebis investeerimisguru Warren Buffetti raamatusoovitused. Ma ise loen päris palju. Eelistan ilukirjandust ning kriminulle, aga ka erinevaid äriraamatuid on mul kogunenud kaks riiulitäit, kirjutab Äripäeva loodud investor Toomas.

Warren Buffetti üheksa raamatusoovitust

Benjamin Grahami „The Intelligent Investor“

Benjamin Grahami „Security Analysis“

Philip Fisheri "Common Stocks and Uncommon Profits"

Tim Geithneri "Stress Test: Reflections on Financial Crises"

Warren Buffetti "The Essays of Warren Buffett"

Jack Welchi „Jack: Straight From The Gut"

William Thorndike, Jr. „The Outsiders“

John Bogle'i "The Clash of the Cultures"

John Brooksi "Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street"

Allikas: Business Insider

Äripäeva uudisest avastasin, et kodustest juhtimisraamatutest mulle üks meeldejäävamaid kuulub ka Buffetti lemmiklektüüride hulka. See on ka eesti keeles ilmunud General Electricu legendaarse peadirektori Jack Welchi elulugu „Otse südamest“.

Raamatus on palju juttu inimeste juhtimisest, aga mõned Welchi soovitused sobivad ka investoritele ehk inimestele, kes juhivad aktiivselt oma raha. Inimestega sarnaselt pakuvad ka aktsiad üllatusi ning esmamulje võib osutuda petlikuks. Seetõttu on hea rutiinselt oma valikuid analüüsida ja korrigeerida.

Olen üritanud inimeste juhtimisel järgida Welchi vitaalsuskõverat ehk põhimõtet, mille kohaselt on kasulik 10% töötajatest igal aastal välja vahetada. Welchi juhitavas suurfirmas pidid juhid jagama alluvad kolme grupp - 20% olid A-tegijad, 70% B-tegijad ja 10% C-tegijad.

A-tegijad teevad tööd südamega, tegutsevad tahtejõuliselt, on avatud uutele ideedele. Nad ei motiveeri üksnes ennast, vaid inspireerivad ka teisi. B-tegijad moodustavad ettevõtte keskme ja on firma jaoks üliolulised. Nende otsesed juhid peavad pingutama, et nendest saaksid A-tegijad. C-tegijad tuleb vallandada.

Mõõda inimesi ja aktsiaid sama puuga

Sirvisin raamatut sel nädalal uuesti ja hakkasin mõtlema, et Welchi vitaalsuskõverat võiks inimeste asemel kasutada ka aktsiatega. Korra aastas võiks investeerimisportfelli jagada kolmeks - 20% võiks olla head omanikutulu teenijad, 70% tugeva tõusupotentsiaaliga ning 10% müü kohe ära ja osta asemele aktsiaid, mis võivad järgmise aasta jooksul tõusta B- või A-tegijateks.

Olen investeerides teinud selle vea, et lükkan edasi C-tegijatest loobumist ehk siis aktsia müümist, mille olen soetanud suurte lootustega, kuid mis on tegelikult käinud mulle pärast soetamist pigem närvidele. Sarnaselt inimeste vallandamisega võib ka aktsiatest loobumine olla emotsionaalselt raske. Lükkad otsustamist edasi ja loodad, et äkki toimuvad muutused paremuse poole.

Minul oli selliseks investeeringuks Jaapani fond EWJ 550. Tegin ostu 2013. aasta mais, ning mis seal salata, üpris emotsionaalselt. Olin eelnevalt Eestis kohtunud paari jaapanlasega, kes tundsid huvi Eesti majanduse vastu ning rääkisid ka Jaapanist. Nad on oma kodumaa suured fännid ning nende positiivsus tekitas ka minus huvi Jaapani börsi vastu.  Kui Tokyo börs tegi suure päevase kukkumise, siis tormasingi Jaapani fondi investeerima ning eksisin. 2014. aasta novembris otsustasin lõpuks loobuda Jaapani fondist ja teenisin tillukese kasumi. See on küll tagantjärele tarkus, aga mõistlikum olnuks see investeering juba varem „vallandada“.

Ole hea, kirjuta mulle aadressil investor.toomas@aripaev.ee, milliseid raamatuid soovitad sina investoritel lugeda ja miks?

Hetkel kuum