investor Toomas • 9. aprill 2015 kell 10:15

Investor Toomas: kaalusin pangavahetust

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Suures kevadpuhastustuhinas otsustasin üle vaadata oma investeerimiskonto haldus- ja teenustasud ning uurida, kas minu kodupanga hinnakiri on endiselt turul kõige soodsam või oleks aeg investeeringud mujale viia, paljastab Äripäeva loodud investor Toomas.

Sihipärase investeerimisega alustamisest 2002. aastal olen kõik oma aktsiatehingud teinud endise Hansapanga ja praeguse Swedbanki vahendusel. Kuraditosina aasta jooksul aeg-ajalt silmanurgast hinnakirju sirvides, pole ma enda investeerimisaktiivsust arvestades seni leidnud nii head pakkumist, mis motiveeriks aktsiaid teise panka üle viima.

Suurema hinnavõidu saavutamiseks olen mõelnud küll välismaiste teenusepakkujate peale, kuid vähemalt praeguseni on mulle kodupankade kasutamine lihtsam tundunud. Vana kooli mehena olen pelgalt eestikeelse teeninduse eest nõus mõned eurod krõbedamat hinda maksma. Lisaks aitab see vältida lisasekeldusi tuludeklaratsiooni täitmisega.

Kohalike pankade tuleproov

Praegustest kodumaistest võimalustest parima ülevaate saamiseks saatsin ühesuguse päringu kõigile kohalikele pankadele. Tegin täpse ülevaate oma kontoseisust, investeerimisaktiivsusest ja tulevikuplaanidest ning andsin pankadele võimaluse põhjendada, miks peaksin just neid eelistama.

Selgus, et vaata, kust otsast tahad, Swedbank on endiselt minusuguse pikaajalise investori jaoks kõige soodsam valik. Kui ostaksin täna 10 000 dollari eest USA aktsiad, maksaksin praeguse kodupanga kauplemiskonto hinnakirja järgi komisjonitasu 14,06 eurot. Kui teeksin sama tehingu SEB või LHV vahendusel, siis maksaksin vastavalt 32 ja 38,7 eurot. Danske Bank küsib komisjonitasu 0,25% ja minimaalselt 31,96 eurot. Konkurentidest odavam on Swedbankis ka portfelli igakuine haldustasu.

Sarnane pilt avaneb Baltikumi aktsiate puhul. Swedbanki vahendusel 10 000 euro eest siinseid aktsiaid ostes maksaksin teenustasu 10 eurot, samal ajal kui nii Danske Banki kui SEB puhul oleks sellise tehingu teenustasu 20 eurot ja LHV puhul 23 eurot. Küll on ainsana Balti väärtpaberite hoidmine LHV Pangas tasuta.

Päevakauplejaks ei hakka

Tõsi, aktiivsema kauplemise korral võiks iseenesest juba mõelda kauplemiskeskkonna LHV Trader peale, kus tehingutasud on tunduvalt soodsamad – 5 tehingut keskmise mahuga 10 000 eurot maksab panga teatel tavakontol 200 eurot, samal ajal kui Traderis saaks need tehingud teha 50-60 euroga (teenustasu 0,02 USD aktsia kohta ja minimaalselt 7 USA dollarit, Euroopa puhul 0,2% ja minimaalselt 8 eurot).

Traderi puhul on kuutasu 30 eurot + 0,025%, mida võetakse väärtpaberitelt, seega võiks minu portfelli puhul igakuine haldustasu olla ligi 60 eurot. Olen küll mõelnud väikse osaga portfellist aegajalt suuremaid riske võtta ja börsidel aktiivsem olla, ent kuniks mul päevakauplemise ambitsiooni pole, jään kodupangale truuks vähemalt seniks, kui mujalt paremat pakkumist ei saa.

Kuigi pangad pakuvad klientidele erinevaid lisaboonuseid, alates reaalajas hinnainfost, analüüsidest ja maaklerite toest, kuni aktsiasoovitusteni välja, leian, et see pole minu jaoks soodsama hinna kõrval piisav argument panka vahetada.

Iseseisvalt saab igaüks pankade teenustasusid hästi võrrelda Finantsinspektsiooni tarbijaveebis, kus on olemas vastav võrdlustabel.

Hetkel kuum