investor Toomas • 6. august 2015 kell 11:30

Investor Toomas: Leedu rõivamüüjast ootan veel palju

Apranga laieneb aktiivselt Eestis ka Zara poeketiga.   Foto: EPA

Leedu rõivamüüja Apranga avaldas hiljuti oma teise kvartali tulemused. Võrreldes esimese kvartali järsu kasumilangusega oli seis seekord lootustandvam, arutleb Äripäeva loodud investor Toomas.

Firma käive kasvas tänavu teises kvartalis aastaga 8,6% ja küündis koos käibemaksuga 45,9 miljonile eurole. Puhaskasum tõusis samal ajal pea viiendiku võrra 2,8 miljonile eurole. Poolaasta kasuminumbrid olid aga siiski aasta esimeste kuude kehvade tulemuste tõttu küllaltki kesised.

Heitlikud tulemused on mõjunud ka firma aktsiale, mis on viimastel kuudel üles-alla hüpanud. Aasta algusest on hind Vilniuse börsil tõusnud 5,3% ja aktsia kaupleb hetkel 2,76 eurol. Aprillis puudutas see korraks isegi 3 eurot, kuid tegi seejärel järsu kukkumise. Mai alguses avaldatud esimese kvartali tulemused tegid kurvaks, sest rõivafirma kasum langes ootamatult palju. Tulemustes olid pettunud nii LHV kui Swedbanki analüütikud ning viimased langetasid ka aktsia hinnasihti.

Apranga aktsia tegi tipu aprillis  Foto: Äripäev

LHV üldjoontes rahul

LHV Panga analüütikute teatel vastasid aga Apranga teise kvartali tulemused ootustele. Tegelik ja prognoositud puhaskasum olid identsed ehk 2,8 miljonit eurot. Ka kogukäibeks ootasid panga analüütikud 36,4 miljonit eurot ning tegelik käive oli tuli 0,1 miljoni võrra suurem.

Sellegipoolest märgiti analüüsis, et teise kvartali brutomarginaal polnud nii tugev kui loodeti. Vähenemise põhjused olid sarnased Baltika omadele – ebasobivad ilmastikutingimused ja tugev USA dollar. Lisaks teatas Apranga, et marginaali mõjutas ka vähenev kliendiarv Valgevenes ja Venemaal.

Brutokasum jäi küll ootustele alla, kuid muude tuludega koos küündis ärikasum 3,2 miljonile eurole, mis oli vaid 0,2 miljonit vähem kui LHV prognoosis. Analüütikud olid rahul, et firma puhaskasum kasvas aastaga 18,1%, 2,8 miljonile eurole.

Kuigi LHV jäi Apranga kvartalitulemustega rahule, siis tunnevad analüütikud muret, kas firma suudab saavutada oma tänavuse 204miljonilise käibe-eesmärgi. Nõnda säilitas LHV rõivafirma aktsia õiglase väärtuse vahemiku 2,85-3,15 eurol koos osta-soovitusega.

Laieneb hoolega Eestis

Hoolimata mõnest tagasilöögist, jälgin rõõmuga, kuidas firma käive kasvab kõigis Balti riikides. Eriti hea meel on aga selle üle, et kõige enam kasvab see Eestis, kus avatakse nii uusi poode kui laiendatakse vanu. Aasta esimesel poolel avati Tallinnas kolm uut kauplust ja kui võrrelda Läti ning Leeduga, siis tundub, et ruumi on siin veelgi. Kui Leedus on Aprangal 98 poodi ja Lätis 45, siis Eestis on poodide arv vaid 23.

Apranga aktsiate osakaalu vähendamiseks ma praegu põhjust ei näe, sest igakuiselt näitab firma positiivset müügikasvu. Juulis kasvas käive aastaga lausa 15%. Tundub, et laienemisruumi neil Baltikumis veel on ja seda võimalust kasutab firma ka edukalt ära. Aktsiate müüki kaalun juhul, kui ettevõtte müük Balti turul hakkab kukkuma või Balti turu makronäitajad lähevad kehvaks.

Hetkel kuum