investor Toomas • 5. oktoober 2015 kell 12:30

Investor Toomas: mida arvata LHV pakkumisest?

LHV uus sularahaautomaat.  Foto: Eiko Kink

Kodubörsil avanes väikeinvestoritele üle pika aja hea võimalus - osta LHV võlakirju.

LHV Group teatas, et tänasest kuni 26. oktoobrini saavad investorid märkida LHV allutatud võlakirju, mille nimiväärtus on 1000 eurot. Võlakirjade intressimäär on 6,5% aastas ja need väljastatakse 10 aastaks ehk aastani 2025, kuid LHV-l on õigus lunastada võlakirjad pärast viie aasta möödumist, kui selleks annab nõusoleku finantsinspektsioon. Algne emissiooni maht on 10 miljonit eurot, aga kui toimub ülemärkimine, on pangal õigus mahtu tõsta 15 miljonile eurole.

Vaatan asja kahe nurga alt

Minu meelest annavad LHV võlakirjad väikeinvestorile võimaluse toetada Eesti enda panga arengut ning panna seisev raha teenima intressitulu, mis on kordades kõrgem kui praegused hoiuseintressid. Mulle meeldib ka see, et LHV eesotsas on inimesed (Rain Lõhmus, Erkki Raasuke, Erki Kilu, Tiina Mõis, Andres Viisemann), kes on end Eesti finantsmaastikul juba tõestanud. Seetõttu on nende vastu ka usaldus olemas.

Teisalt hõlmavad võlakirjad endas ka riski. Tegemist on allutatud võlakirjadega, mis tähendab, et LHV likvideerimise või pankroti korral rahuldatakse võlakirjadest tulenevad nõuded alles pärast kõigi allutamata nõuete täielikku rahuldamist. Nõuete rahuldamise järjekorras jäävad allutatud võlakirjadest tahapoole ainult LHV aktsionärid.

Ka ei meeldi mulle see, et võlakirja tähtaeg on nii pikk. Samas on LHV andnud teada, et neil on õigus lunastada võlakirjad pärast viie aasta möödumist, kui finantsinspektsioon annab selleks nõusoleku.

Ootan IPOt

Võlakirjadega sillutab LHV endale teed börsile ja sellest rääkis augustis ka LHV panga nõukogu esimees Rain Lõhmus, kelle sõnul tahetakse pank juba järgmisel aastal börsile viia. Viimane IPO oli Tallinna börsil 2010. aastal, kui aktsiad lõi letti AS Premia Foods. Praeguseks on IPO-põud kestnud viis aastat ja loodetavasti saab see järgmisel aastal lõpu.

Ütlesin augustis, et LHV tulek börsile võib parandada usku kodubörsi vastu, pakkuda investoritele uusi võimalusi ja mitmekesistada kohalikku pangasektorit.

Nüüd, kus võlakirjade tingimused teada, arvan, et pikaajaline investor, kes otsib kontol seisvale rahale töökohta ja tahab toetada kodumaist ettevõtet, võiks nüüd investeerida. Ise jään praegusest pakkumisest kõrvale, kuna aktsiainvestorina olen võtnud sihikule LHV järgmise aasta aktsiate avaliku esmapakkumise (IPO).

Hetkel kuum